Ósaka byla skvělá, jen kvůli sauně nepadaly rekordy

zh
3. 9. 2007 8:19
V běhání, skákání či házení může vyhrát kdokoliv na světě
Na MS v atletice spolu  soupeřilo 200 zemí světa. Který jiný sport se může pochlubit takovými čísly?
Na MS v atletice spolu soupeřilo 200 zemí světa. Který jiný sport se může pochlubit takovými čísly? | Foto: Reuters

Ósaka - Královna sportu opět ukázala své kouzlo. Tím asi nejmocnějším byla její univerzalita, kterou si pochvaloval i prezident Mezinárodní atletické federace (IAAF) Lamine Diack.

Na atletickém světovém šampionátu v Ósace se sešlo 928 žen a 1050 mužů z 200 zemí světa. Alespoň jednu medaili získalo hned 46 zemí, mistři světa jsou z 22 zemí, 64 zemí mělo zastoupení ve finále. Takováto čísla jen tak nějaký sport neposkytne.

Vděčný TV produkt

Atletické mistrovství světa je rovněž vděčným televizním produktem. Zatímco většina sportovních odvětví snad s výjimkou fotbalu je populární v jedné části světa, ale jinde vypadá jako značně bizarní, běhání, skákání či házení je zcela přirozenou lidskou činností, společnou a srozumitelnou každému člověku.

Dále čtěte:

Z Ósaky se vysílalo do 180 zemí s více jak 85 procentním pokrytím. Diack si pochvaloval, že navzdory výraznému časovému posunu zaznamenaly přenosy velkou sledovanost v Evropě, zejména ve Francii, Německu a Skandinávii.

ÓSACKÁ ČÍSLA

Zemí: 200

Atletů: 1978

Žen: 928

Mužů: 1050

Zemí ve finále: 64

Zemí s medailemi: 46

Zemí s mistry světa: 22

Zemí s atletickými přenosy: 180

Dopingových kontrol: 1060

Testovaných atletů: 926

V subsaharské Africe trhlo mistrovství rekord - v 39 zemích ze 43 se vysílalo živě. Podle prezidenta IAAF jsou velmi příznivé i údaje o sledovanosti v USA, kde šampionát přenášela televize NBC.

Malé národy na stupních vítězů

Ósaka se také může pochlubit nejkomplexnějšími dopingovými kontrolami. Podle údajů IAAF bylo testováno 926 atletů během 1060 kontrol (550 vyšetření z moči, 510 z krve).

MS 2007  zatraktivněly i úspěchy malých atletických národů. Na stupně vítězů se vedle tradičních mocností  USA,  Ruska či Keni, dokázali prosadit i závodníci  třeba z Panamy, Ugandy, Tuniska, Dominikánské republiky či Slovinska. Tato skutečnost rovněž potěšila šéfa IAAF.

"Přestože dominovaly národy, jejichž prostředky a možnosti jsou stále významné, krása tohoto sportu spočívá v tom, že talentovaní atleti se mohou objevit kdekoliv," řekl Diack na závěrečné tiskové konferenci.

Jednou ze slabin ósackého dostaveníčka  zřejmě bylo počasí. Po dešti a zimě v Helsinkách přišlo vedro a vlhko v Ósace. Možná že i  toto prostředí, atlety často nazývané "sauna", mohlo za to, že  na japonském stadionu Nagai nepadaly světové rekordy.

 

Právě se děje

Další zprávy