Ósaka hostí atletickou elitu,Češi spoléhají na Šebrleho

zh, čtk
23. 8. 2007 9:00
Ósaka bude rekordní co do kvantity. Jaká bude kvalita?
Největší hvězdou pod tokijským nebem byl Carl Lewis. Kdo jí bude pod tím ósackým?
Největší hvězdou pod tokijským nebem byl Carl Lewis. Kdo jí bude pod tím ósackým? | Foto: Reuters

Ósaka - Svým rozsahem patří atletický světový šampionát mezi tři největší sportovní události vedle olympijských her a MS ve fotbale.

Na 11. ročník se sjede do Japonska kolem 3200 atletů z 203 z celkového počtu 212 členských zemí IAAF 212 zemí ze všech končin světa.

Jedná se o rekordní zápis, dosud největší účast zaznamenala v roce 1999 španělská Sevilla (202).

Televizní přenosy se budou vysílat do 180 zemí pro zhruba 6,5 miliardy lidí.

Vzpomínky na Tokio

Světová atletika se vrací na japonskou půdu po 17 letech. Organizátoři doufají, že diváci budou svědky podobných ojedinělých zážitků jako tehdy v Tokiu.

Tehdejším vrcholem bylo senzační představení legendárního Američana Carla Lewise ve finále stovky, kde zaznamenal na tu dobu neuvěřitelný čas 9,86 vteřin.

Japonská metropole zažila ještě další dva světové rekordy. Pod jedním je opět podepsán Carl Lewis. Finišoval v americké štafetě na 4x100 metrů, jež doběhla v čase 37,50 vteřin.

I třetí rekordní zápis má na svědomí Američan - Mike Powel ve skoku do dálky (8, 95 m).

Domácím příznivcům tehdy udělali největší radost maratonci. Hiromi Taniguchi 42 195 metrů dlouhý závod vyhrál, Sachiko Yamashitaová skončila druhá.

Železného "přešlap"

Českým atletickým fanouškům z Tokia 1991 možná neutkvělo příliš vzpomínek. Československo totiž tehdy vyšlo medailově naprázdno.

České vzpomínky na Tokio? Hlavně Železného přešlap nepřešlap.
České vzpomínky na Tokio? Hlavně Železného přešlap nepřešlap. | Foto: www.zlatatretra.cz

Jeden český okamžik si však nejeden pamětník přece jen pamatuje. Na smolnou kvalifikaci oštěpaře Jana Železného. Po prvním neplatném pokusu a druhém nepovedeném hodu s hodnotou 76,26 metrů měl poslední šanci, jak se kvalifikovat.

Do hodu se opřel plnou silou, přepadl do kliku, s rukama s největší pravděpodobností před odhodovou čárou. Oštěp letěl za hranici 85 metrů, jenže co to bylo platné, když japonský rozhodčí rezolutně zvedl červený praporek a pranic nedbal na Železného rozčilená gesta.

FAKTA O MS V ÓSACE

Termín: 25. srpna - 2. září 2007

Dějiště: Nagai Stadium, Ósaka, Japonsko

Účastníků: 3 200

Zemí: 203

Disciplín: 24 pro muže, 23 pro ženy

Prize money: 7 194 milionů dolarů

Odměna pro vítěze: 60 000 dolarů jednotlivci, 80 000 štafety

Bonus za světový rekord: 100 000 dolarů

Zdroj: Reuters

Budoucí světový rekordman, olympijský vítěz a mistr světa měl přitom tehdy sezonu skvěle rozjetou. V roce 1991 poprvé pokořil hranici 90 metrů, nejprve v červnu v Bratislavě, poté v červenci Lausanne. Jenže na MS v Tokiu z toho bylo až 18. místo v kvalifikaci.

S přispěním rozhodčího, a jak se tehdy šeptalo, možná i s laskavým přispěním tehdejší mocné finské oštěpařské "mafie".

Ósacké hvězdy

Také Ósaka 2007 má šanci prožít ojedinělé atletické zážitky.

V desetiboji se o ně budou moci postarat dva kamarádi a dva největší soupeři - Čech Roman Šebrle a Američan Bryan Clay.

Clay na posledním MS Šebrleho porazil, letos si dělá dokonce zálusk na jeho světové maximum.

Také ženský sedmiboj se může pochlubit fenoménem. Dlouholetou vládkyní tu je Švédka Carolina Klüftová, která již pět let nenašla ve víceboji přemožitelku. Vyneslo jí to triumf na olympijských hrách a dva triumfy na MS i ME.

Podobně nekompromisní panovnicí je i ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová. Jako jediná žena na světě překonala magickou hranici 5 metrů, svého času sbírala jeden světový rekord za druhým.

Desetiboj s Čechy Šebrlem a Dvořákem, s Američanem Clayem a spol. by měl patřit k tomu nejlepšímu.
Desetiboj s Čechy Šebrlem a Dvořákem, s Američanem Clayem a spol. by měl patřit k tomu nejlepšímu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ten vystřihla i na minulém světovém šampionátu roku 2005 v Helsinkách. Skočila 501 cm, stříbrnou Polku Moniku Pyrekovou nechala za sebou o 41 cm, bronzovou Češku Pavlu Hamáčkovou (nyní Rybovou) dokonce o 51 cm.

Fanoušci s napětím čekají, zda se chorvatské výškařce Blance Vlašičové podaří překonat 20 let starý světový rekord Bulharky Stefky Kostadinové z MS 1987 v Římě (209 cm).

Chorvatka se stále zlepšuje, letos již skočila 205, 206 a 207 cm, její pokusy překonat laťku ve výšce světového rekordu vypadaly často velmi nadějně.

Ve výčtu očekávaných hvězd v Ósace je třeba jmenovat ještě jednu ženu, čerstvou světovou rekordmanku Meseret Defarovou z Etiopie, jež se představí v běhu na 5000 a 10 000 metrů.

V červnu zlepšila v Oslu vlastní světový rekord na pětikilometrové trati, její souboje s krajankami Adereovou a Dibabaovou patří k tomu nejlepšímu, co lze na atletickém oválu vidět.

Vyhlíženým závodem je i běh na 10 000 metrů mužů, kde by měl usilovat o čistý zlatý hattrick její krajan Kenenisa Bekele, olympijský vítěz a dvakrát nejlepší světový atlet roku.

Americký čtvrtkař Jeremy Wariner bude na MS patřit k ostře sledovaným atletům.
Americký čtvrtkař Jeremy Wariner bude na MS patřit k ostře sledovaným atletům. | Foto: Reuters

Ostře sledovanou disciplínou tradičně bývá mužská stovka. Letos se diváci mohou těšit na velký souboj Američana Tysona Gaye a Jamajčana Asafy Powella.

Powell je majitelem světového rekordu (9,77 s), Gay zase drží letošní světové maximum (9,84 s). Jamajčana požene i skutečnost, že z MS ani OH ještě nepřivezl žádné zlato.

Vrcholný atletický zážitek se čeká i na mužské hladké čtvrtce, a to hlavně kvůli Američanu Jeremy Warinerovi. Ve 23 letech již vlastní olympijské a světové zlato, i "poklad" za neporazitelnost ve Zlaté lize.

Nashle zase v Asii

Královna sportu se po konci MS v Ósace nerozloučí s asijským kontinentem na dlouho. V srpnu 2008 zavítá do Pekingu v rámci olympiády, na přelomu srpna a září 2011 pak do jihokorejského města Daegu na 13. atletické mistrovství světa.

"Nejlepší atleti světa nás zase budou rozechvívat a okouzlovat, když se budou snažit dosáhnout atletického ideálu: stále rychleji, stále dále, stále výše," lákají na galapředstavení královny sportu oficiální stránky šampionátu.

 

Právě se děje

Další zprávy