reklama

Češky s Kanadou vyhořely v obraně, o medaile si nezahrají

Ilustrační foto. Ilustrační foto. autor: CPA Eduard Erben
České basketbalistky prohrály osmifinálový duel s Kanadou a na světovém šampionát končí.

Ankara - České basketbalistky na mistrovství světa v Turecku stříbrné medaile z roku 2010 neobhájí. Ve středečním osmifinále podlehly důrazně hrající Kanadě vysoko 71:91, neboť selhaly především v obranné činnosti, která byla dosud jejich silnou stránkou.

Mezi osm nejlepších týmů na velkém turnaji se nedostaly poprvé od mistrovství Evropy 2009 a teprve podruhé za posledních 13 let.

Kanaďanky měly od počátku navrch a už v prvním poločase dokázaly dlouhodobě udržovat zhruba desetibodový náskok. Ten po přestávce postupně navyšovaly a když ve 27. minutě zvýšily na 43:60. České šance se střídavě snažily udržet Kulichová, Elhotová nebo Vítečková, ovšem žádná z těchto opor nedokázala potvrdit svou výkonnost po celou dobu utkání.

Na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny klesla především díky české kapitánce ztráta na méně než deset bodů, jenže místo stíhací jízdy přišla kanadská odpověď v podobě opětovného navýšení vedení. A to už Kanaďanky nepustily.

Utkání jsme sledovali živě zde.

Unavené Kanaďanky? Ani náhodou

Svěřenky Lubora Blažka věřily, že Kanaďanky budou po náročném večerním utkání s Francií unavené, ale na hřišti to vypadalo obráceně. Kanaďanek bylo plné hřiště a především ve hře jedna na jednu prokazovaly větší rychlost, sílu a agresivitu. Většinu košů dávaly po nájezdech z pod koše, a to i přes nejlepší českou obránkyni Janu Veselou.

Za stavu 13:15 navíc sudí pískli přísnou technickou chybu Petře Kulichové po jejím předchozím faulu a Kanaďanky toho využily k odskočení na devět bodů, což byl jeden z klíčových okamžiků zápasu. Soupeř získal klid a pokračující aktivitou nadále rozebíral českou obranu.

Kulichová svou chybu napravila hned v úvodu druhé čtvrtiny, kdy dala tři koše s faulem a pomohla snížit rozdíl na tři body. Ještě po šťastné trojce Kateřiny Elhotové to bylo o čtyři, jenže Kulichová si připsala třetí faul, šla střídat a bez ní byl český tým v útoku slabý. Kanaďanky to využily a ještě do poločasu získaly dvouciferný náskok.

Tentokrát velký obrat nepřišel

Ve druhé půli zavelela pěti body v řadě Elhotová, ale reprezentantky javorového listu neznervózněly a neustále si udržovaly náskok kolem deseti bodů. A to i proto, že českému týmu znovu nefungoval obranný doskok. Když pak soupeři začal padat míč do koše i z dálky, bylo to o 17.

Možný obrat nastartovala kapitánka Eva Vítečková osmi českými body v řadě a ještě vykřesala naději. Lvice už v přípravě dokázaly Kanadu v poslední čtvrtině přehrát o 17 bodů a nakonec těsně vyhrát, tentokrát se však něco takového nestalo.

Poučené Kanaďanky si zkušeně hlídaly náskok a českému týmu nepomohla ke zvratu ani nejlepší česká střelkyně minulého ME Michaela Stejskalová. Poprvé na turnaji dostala větší prostor a jako jedna z mála se vyrovnala Kanaďankám ve hře jedna na jednu. Při závěrečné zoufalé snaze českého týmu ale rozjeté soupeřky manko ještě navýšily.

Aktualizujeme...

Osmifinále mistrovství světa basketbalistek:

Kanada - ČR 91:71 (22:13, 44:32, 65:55)
Nejvíce bodů: Gaucherová 17, Fieldsová 15, K. Plouffeová 13 - Vítečková 17, Elhotová 13, Kulichová a Zrůstová po 12. Rozhodčí: Bonnerová (USA), Zamojski (Pol.), Wang Ce-po (Čína). Fauly: 23:18. Trestné hody: 22/19 - 23/16. Doskoky: 41:23. Trojky: 4:3.

Francie - Brazílie 61:48 (26:15)

Čína - Bělorusko 72:67 (32:43)

Srbsko - Kuba 86:79 (42:39)

Čtvrtfinálové dvojice:

Austrálie - Kanada, Španělsko - Čína, USA - Francie, Turecko - Srbsko.

reklama