reklama

Ostapčuková přišla o zlato z Londýna a rok nesmí závodit

Běloruská koulařka Naděžda Ostapčukovová na OH 2012 v Londýně. Běloruská koulařka Naděžda Ostapčukovová na OH 2012 v Londýně. autor: Reuters
Běloruská koulařka Naděžda Ostapčuková už přišla kvůli dopingu o zlato z Londýna, k tomu všemu ale dostala nově také roční trest, během kterého nebude moct závodit.

Minsk - Běloruská koulařka Naděžda Ostapčuková, která kvůli dopingu přišla o zlato z olympijských her, dostala za prohřešek z Londýna roční trest.

Nižší než obvyklý dvouletý distanc jí národní antidopingová agentura udělila poté, co se trenér Alexander Jefimov přiznal, že dal atletce bez jejího vědomí anabolický steroid metenolon do jídla.

Jefimov za provinění dostal zákaz činnosti na čtyři roky.

"Prohlásil, že Ostapčukové dal do látku do jídla, protože se obával o její výkonnost," citovala agentura Reuters šéfa běloruské antidopingové agentury Alexandra Vanchadla.

Jednatřicetiletá Ostapčuková od začátku trvala na své nevině, protože těsně před hrami bez problémů prošla dvěma kontrolami.

"Od dubna jsem byla testována šestnáctkrát. Musela bych být naprostý idiot, abych dopovala krátce před olympiádou," prohlásila.

"Proč bych si navíc brala tak zastaralou látku, jako jsou steroidy, když bylo jasné, že v Londýně budu testována ne jednou, ale hned několikrát," dodala Ostapčuková.

Mistryně světa z roku 2005 v Londýně vyhrála soutěž koulařek výkonem 21,36 metru, po jejím pozitivním testu ale zlato připadlo obhájkyni triumfu z Pekingu Novozélanďance Valerii Adamsové.

Na stříbrnou pozici se posunula Ruska Jevgenija Kolodková, bronz získá Číňanka Kung Li-ťiao.

reklama