reklama

Šok v Aintree: Velkou národní vyhrál outsider 66:1

Auroras Encore a žokej Ryan Mania vítězí ve Velké národní v Aintree u Liverpoolu. Auroras Encore a žokej Ryan Mania vítězí ve Velké národní v Aintree u Liverpoolu. autor: Reuters
Auroras Encore a debutující žokej Ryan Mania porazili favority ve Velké národní.

Liverpool - Půl Británie v sobotu čekalo na vítězství ženy ve Velké národní. Slavný překážkový dostih v Aintree u Liverpoolu nakonec žena vyhrála, ale nebyla to jediná jezdkyně v poli Katie Walshová.

O obrovský šok se postarala trenérka Sue Smithová, jejíž valach Auroras Encore v cílové rovině utekl všem soupeřům a v sedle s žokejem Ryanem Maniou slavně zvítězil o devět délek. Na vítězství jedenáctiletého tmavého hnědáka vypláceli bookmakeři kurs 66:1.

Drtivý finiš vítěze znamenal velkou satisfakci hlavně pro jeho jezdce. Třiadvacetiletý Mania, první vítězný Skot za poslední půlstoletí, jel Velkou národní vůbec poprvé.

Před dvěma lety chtěl ukončit kariéru kvůli nedostatku příležitostí, nakonec se ale vrátil.

"Nemám slov a nemůžu uvěřit svému štěstí,“ radoval se Mania po doběhu. "Měl jsem ještě nějaké nabídky, ale Auroras Encore byl loni druhý ve Skotské velké národní, a tak jsem si řekl, že bude lepší zůstat mu věrný. Je to třída!“

Zbavili se vítěze Velké národní

Vítězného koně vlastní tři společníci včetně 78-letého Jima Beaumonta, rodáka z Liverpoolu, čekajícího na vytoužený úspěch dlouhá léta.

Spolu s přáteli koupil valacha na sklonku minulé sezóny, když se ho dřívější majitelé zbavovali kvůli vleklým zdravotním problémům.

"Žokej to provedl naprosto skvěle, v prvním okruhu držel koně schovaného v poli a posouval ho dopředu opatrně. Tak jsme si to představovali,“ dodala Smithová, manželka bývalého slavného parkurového jezdce Harveye Smithe.

Velké změny v Aintree

Velká národní je v posledních letech terčem tvrdé kritiky ochránců zvířat kvůli opakovaným úmrtím a fatálním zraněním koní.

Před letošním ročníkem provedli pořadatelé hned několik změn. Start byl posunut dále od hlučících tribun, bylo omezeno startovní pole a především došlo k významným úpravám konstrukce překážek.

Během letošního mítinku v Aintree zahynuli dva koně, ale po samotné Velké národní zůstali podle prvních informací všichni koně a jezdci v pořádku.

"Výrazně jsme zvýšili bezpečnost, ale je třeba si uvědomit, že s překážkovými dostihy bude vždy spojeno určité riziko, které se nedá odstranit,“ citovala stanice BBC Johna Bakera z Jockey Clubu.

Demonstrantům to však stále nestačí. V sobotu jich několik desítek protestovalo před sídlem televizní stanice Channel 4, která poprvé živě vysílala Velkou národní.

Nelíbilo se jim, že kanál v rámci propagace přenosu zdůrazňuje pády a tvrdost slavného dostihu. Zároveň podle nich televizní komentátoři záměrně bagatelizují a pomíjejí smrtelné úrazy na dráze.

"Rozhodli se v zájmu televizní sledovanosti, ale jejich pořady by měly být především vyvážené,“ řekl Nigel Francis z organizace Animal Aid.

Sedm překážek bez pádu

Jenže letošní Velká národní byla přesně tím dostihem, jaký si pořadatelé přáli a ochráncům zvířat žádnou novou munici nenabídla.

Po bezvadném startu zdolalo prvních sedm překážek včetně obávaného Becher's Brooku všech 40 startujících, což je v novodobé historii dostihu věc nevídaná.

První ze dvou okruhů dostihu tak do určité míry připomínal Velkou pardubickou 2009, kdy do cíle dorazilo rekordních 18 koní a dostih se obešel prakticky bez pádů.

Až ve druhém kole se začalo pole Velké národní postupně roztahovat a řídnout, jak někteří jezdci včetně šampióna Tonyho McCoye padali, nebo zadržovali své unavené koně. Nakonec do cíle doběhlo 17 ze 40 startujících.

Vítězi pomohly podmínky

O vítězství se v závěru přetahovali velšský zástupce Teaforthree a irský Oscar Time. Dlouho žily také naděje početných fanoušků Katie Walshové v sedle Seabasse, než v posledních stovkách metrů zeslábl.

A pak se na vnější straně dráhy kolem všech prohnal jako expres Auroras Encore. Tedy kůň, kterého po sérii špatných výsledků sázející takřka ignorovali.

Kromě ideálního průběhu dostihu mu výrazně pomohla sušší dráha v Aintree. Smithová se stala po Jenny Pitmanové a Venetii Williamsové teprve třetí vítěznou trenérkou v historii.

John Smith’s Grand National Chase (7 100 m, 975 000 liber)

1. AURORAS ENCORE (Ryan Mania, ) – 66:1

2. CAPPA BLEU (Paul Moloney) – 12:1

3. TEAFORTHREE (Nick Scholfield) – 10:1

4. OSCAR TIME (am. Sam Waley-Cohen) – 66:1

5. RARE BOB (Bryan Cooper) - 16:1

Výrok: 9 – krk – 11, doběhlo 17 ze 40 startujících

reklama