reklama

"Když to tam padalo, střílel jsem dál." Zdráhala životním výkonem posunul házenkáře do čtvrtfinále

Ondřej Zdráhala nekompromisně zakončuje před maďarskou brankou Ondřej Zdráhala nekompromisně zakončuje před maďarskou brankou autor: Ivo Dudek/chf.cz
Jako teprve pátý házenkář v historii nasázel na ME v jednom utkání čtrnáct gólů. Ondřej Zdráhala skvělým výkonem pomohl reprezentaci k výhře nad Maďarskem a postupu do čtvrtfinále.

Varaždín - To je pravý kapitán. Ondřej Zdráhala šel svému týmu příkladem, v klíčovém utkání s Maďarskem podpořil čtrnácti trefami výhru házenkářské reprezentace 33:27 a mohl na mistrovství Evropy v Chorvatsku oslavit nečekaný postup do čtvrtfinálové fáze turnaje.

"I když jsem dal čtrnáct gólů, neřeknu nic jiného než tým. V zádech mám patnáct hráčů. Stojí za mnou a já za nimi," citoval svazový web Zdráhalu. "Neřekl bych, že cítím zodpovědnost. Opravdu bojujeme všichni za sebe, dohromady. Když to tam padalo, tak jsem střílel dál. Nemělo cenu přestávat. Teď jsem to byl já, příští zápas to bude někdo jiný," usmíval se.

Čtyřiatřicetiletá spojka švýcarského St. Gallenu cítila v utkání střeleckou formu, proto pálila ze všech pozic. Před ním dosáhl na 14 branek v jednom utkání ME i někdejší český kapitán Filip Jícha, který na podzim ukončil kariéru. Rekordmanem je Nor Kjetil Strand s 19 přesnými trefami. Zdráhala je s 25 góly zatím nejlepším střelcem EURO.

Jeho celku chybí na šampionátu vedle Jíchy i střelec Tomáš Babák a na turnaj jel v roli velkého outsidera. Na úvod skupiny utrpěl český tým historický debakl 15:32 se Španěly, ale v pondělí téměř zázračně porazil úřadující olympijské vítěze Dány 28:27 a s Maďary završil senzační postup.

"Proti Španělům jsme to nebyli my. To jsme věděli, že takto hrát nemůžeme. Síla je v mančaftu. Nejsme tým jedné hvězdy, ale jsme mančaft, který bojuje spolu, podpořený výkonem gólmana, obrany a v útoku taky dáváme góly. Věříme si, takže to funguje celé dohromady," řekl Zdráhala.

"Odevzdali jsme na hřišti 110 procent. Už po zápasu s Dány jsme byli všichni úplně vyšťavení. Zdálo se mi, že jeden den volna je málo. Ale jak je vidět, když pracujeme jako tým a fanoušci se k tomu přidají, dodá to energii. A to, co jsme ukázali proti Maďarům, bylo neuvěřitelné," rozplýval se.

Českému celku by stačila k postupu i remíza. "Řekli jsme si po utkání se Španělskem, že se nikdy nebudeme dívat na tabuli, kolik to je. Potom se hraje daleko lépe. Když vedete třeba o šest, může to vést k tomu, že zvolníte. Hrajeme pořád tak, jako by to byla remíza. A jdeme dopředu. Nedívali jsme se nahoru a hráli jsme naši hru, která pak slavila úspěch," pochvaloval si Zdráhala.

Parádní jízda házenkářů. Takto se probili přes Maďarsko do čtvrtfinálové fáze mistrovství Evropy Parádní jízda házenkářů. Takto se probili přes Maďarsko do čtvrtfinálové fáze mistrovství Evropy Prohlédněte zde

Do další fáze turnaje, šestičlenné skupiny, půjdou Češi se dvěma body za výhru s Dánskem. "Doufáme, že můžeme náš úspěch ještě vylepšit. Máme jeden den volna, zrehabilitujeme a do dalšího zápasu půjdeme jak proti Dánsku nebo Maďarsku," burcoval Zdráhala.

"Soupeři už nás nepodcení. Naše výhoda je, že soupeři nás musí porazit a někdy se dostanou pod tlak jako teď Maďarsko. Plná hala může být pomoc, ale nakonec se to může obrátit a být přítěž," doplnil.

reklama