reklama

Paes: Proč mám rád české parťáky? Jsou pracovití a mají suchý humor

Radek Štěpánek a Leander Paes Radek Štěpánek a Leander Paes autor: Reuters
Indický tenista Leander Paes už během kariéry ve čtyřhře a smíšené čtyřhře vystřídal 126 spoluhráčů, ale ve spojení s českými či česky mluvícími získal deset ze svých 17 grandslamových titulů. V rozhovoru přiznal, že Čechy má rád pro jejich pracovitost a smysl pro humor.

Dillí - Radek Štěpánek a Martin Damm o něm říkají, že by měl mít napůl české občanství. Indický tenista Leander Paes už během kariéry ve čtyřhře a smíšené čtyřhře vystřídal 126 spoluhráčů, ale ve spojení s českými či česky mluvícími získal deset ze svých 17 grandslamových titulů.

Proto je pro dvaačtyřicetiletého Paese baráž Davisova poháru mezi Indií a Češkem v Dillí mimořádná. V sobotu se v důležité čtyřhře postaví za stavu 1:1 proti Štěpánkovi, jejichž přátelství je jako bratrství. "Bude to hodně vyhecované. Těžký a nelítostný duel," řekl Paes českým novinářům v Dillí před střetem se Štěpánkem, s kterým vyhráli Australian Open 2012 a US Open 2013. "Ale ať se stane cokoliv, ať vyhraje kdokoliv, náš vztah zůstane velmi silný a tohle je něco, co se nezmění," řekl Paes.

Hrál i s Navrátilovou

Jeho současným trenérem je od léta Damm, s nímž ovládl US Open 2006. Další dva vavříny vybojoval na French Open a US Open v roce 2009 s Lukášem Dlouhým. Ve čtyřhře mužů získal s Čechy pět z osmi grandslamových titulů. A další má z mixů - s Martinou Navrátilovou z Australian Open a ve Wimbledonu 2003 a letos přidal v této disciplíně hned tři s česky mluvící Švýcarkou Martinou Hingisovou.

"Čeští hráči hrají v mé kariéře fenomenální roli. Na světě je milion sportovců, kteří chtějí vyhrát aspoň jeden grandslam či mistrovství světa. Ale vyhrát tolik grandslamů s Čechy je pro mě úžasné," vyznal se Paes, který ještě hrával s Tomášem Cibulcem, Davidem Riklem a také s Ivetou Benešovou. Není divu, že umí hodně českých i neslušných slovíček. "Jo, mluvím dost a hodně taky rozumím," přikývl.

Na tenisové scéně je Paes přes čtvrt století, proto už vystřídal tolik partnerů. Tvrdí, že vybrat si toho pravého není jednoduché. "Vždycky si to předtím hodně nastuduju," řekl a zamyslel se na tím, proč mu Češi sedí. "Pracují tvrdě, jsou skromní a mají suchý humor. Tvrdě pracují, stejně jako já," řekl Paes, jehož otec Vece hrál pozemní hokej, matka Jennifer basketbal a oba se dostali na olympiádu v Mnichově 1972. "Má rodina vždy tvrdě pracovala. A proto se s Čechy ztotožňuju," řekl Paes.

Cílem jsou olympijské hry

Velké pouto ho váže k Navrátilové. "Je to skvělá šampionka a moje drahá přítelkyně. Je to moje důvěrnice, jako Radek, Martin, či Martina Hingisová. Je to velmi posvátné a výjimečné přátelství," mluvil s láskou o bývalé světové jedničce.

Jeho cílem v blízké budoucnosti jsou olympijské hry v Riu de Janeiro. Za rok by měl hrát na své sedmé olympiádě v řadě, poprvé byl už v Barceloně 1992. "Přál bych si, aby bylo Rio už za měsíc," těšil se a doufal v zisk medaile, na kterou může útočit s Rohanem Bopannou ve čtyřhře nebo se Saniou Mirzaovou v mixu.

Jeden olympijský kov už doma ale má. V roce 1996 získal v Atlantě bronz ve dvouhře. "To bylo důležité pro Indii. Ukázal jsem, že dokážeme vyprodukovat i medailistu v individuálních sportech," řekl Paes.

Paes nechtěl předbíhat, jestli po Riu ukončí kariéru. Tenis chce hrát, dokud ho bude bavit, ale jisté je, že už nyní má i jiné zájmy. Má za sebou dva roky starou hereckou zkušenost, i když s nevalnými kritikami. "Rád hraju akční scény sám, nechci mít za sebe dubléra. Jsem sportovec a fyzicky zdatný a je úchvatné skákat z domů a řídit motorky v přeplněných ulicích Bombaje," mluvil Paes nadšeně o natáčení.

Jím ztvárnění hrdinové jsou úplně jiní než je on sám. "Leander je velmi pokorný, klidný a nenápadný, ale na plátně je všechno větší než v životě," řekl. "Moje tenisová kariéra je úspěšná a je zajímavé se najednou vcítit do jiné postavy."

reklama