Samková na MS upadla, finále nepojede ani Pančochová

16. 1. 2015 11:10
Českým snowboardistkám se v pátek na mistrovství světa nedařilo, obě české sportovkyně zůstaly za branami finále.
Šárka Pančochová
Šárka Pančochová | Foto: Reuters

Kreischberg - Olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Samková skončila na mistrovství světa šestá a očekávanou medaili nezískala. Možnost bojovat o stupně vítězů ztratila po pádu bez cizího zavinění v semifinále. Zlatou medaili získala už počtvrté Lindsey Jacobellisová z USA. Mužům v Kreischbergu kraloval italský snowboardista Luca Matteotti.

Zlatá medailistka ze Soči Samková vyhrála čtvrteční kvalifikaci a i čtvrtfinále zvládla jistě a bez problémů. S tradičně namalovaným knírkem jela chvilku za Italkou Moioliovou, ale brzy ji předjela a pohlídala si postup.

Trojnásobná juniorská mistryně světa dobře odstartovala také do semifinále. Jela vedle Bulharky Žekovové a pak za ní. Z třetího místa na Samkovou dotírala Francouzka Bankesová, a když už se zdálo, že si druhé místo pohlídá, tak v rizikové předposlední zatáčce chybovala. Spadla, sice se hned rozjela, jenomže neměla rychlost a pohodlně se před ni na druhé postupové místo dostala Moioliová.

"Byla to jen moje chyba. Jak jsem jela druhá, tak jsem začal koukat po soupeřkách a přestala jsem se soustředit na sebe, takže jsem zatočila na bouli a byl to podepsaný ortel," prohlásila Samková. "Když si člověk za to může sám, tak je ještě víc naštvanej, než když ho někdo sundá," uvedla.

V malém finále měla Samková nejhorší start, ale postupně se propracovala na druhé místo. V závěru ještě dotahovala Kanaďanku Maltaisovou, ale cílem projela těsně za ní, což znamenalo celkově šesté místo. Nejlepším výsledkem Samkové na seniorském šampionátu tak zůstává o místo lepší příčka z La Moliny před čtyřmi lety.

Jacobellisová se stala světovou šampionkou poprvé před devíti lety ve Whistleru, pak o dva roky později v Arose a předloni také v La Molině.

Pančochová jela tréninkově

O medaile nepojede ani Šárka Pančochová, tedy alespoň v U-rampě. Ze dvou jízd absolvovaných po zranění "na jistotu" dostala v kvalifikaci o něco lepší hodnocení za tu druhou (52,75) a obsadila třinácté místo.

Nejslabší postupová známka měla hodnotu 76,00, kvalifikaci vyhrála Francouzka Clemence Grimalová (90,00).

"Já to brala jako warm-up na ty další disciplíny," použila Pančochová anglický ekvivalent pro rozcvičení. "Protože už jsem dlouho nezávodila, aspoň jsem si to trochu oživila," řekla po závodu. "Jsem živá a zdravá, tak je to dobrý. A po dlouhé době jsem si pustila hudbu při závodění a docela mi to pomohlo," dodala.

Pančochové posloužil start zejména k posílení sebevědomí. Byl to její první závod od loňské operace přetržených vazů v koleně a po půlroční rehabilitaci. Teprve před měsícem začala jezdit na sněhu a rozhodla se zúčastnit MS. Ještě po čtvrtečním tréninku v Rakousku si ale nebyla jistá, zda U-rampu absolvuje.

Dnes ale panovaly ve štýrském městečku ideální podmínky, teplota lehce pod nulou a jasná obloha. Navíc rampa prý byla jedna z nejlepších, v nichž kdy jezdila. "Je suprová. Málokdy si zajezdíš v tak dobré rampě. Mám z toho radost, že jsem to dala víceméně bez tréninku. Nebyl to sice žádnej zázrak, ale přece jen to závodění je o psychice, takže je dobrý, když si to párkrát zkusím před tím závodem, ve kterém jsem dobrá," řekla.

Naplno pojede až slopestyle

I proto byla spíše opatrnější, v rampě dosud jezdila po zranění asi pět dní. "Dala jsem nějaké triky, trochu jsem se do toho dostala, rozjezdila jsem si nohy. Podařilo se mi psychicky připravit na to, že teď musím dát dvě nejlepší jízdy," pochvalovala si. "Teď se připravím na ten slopestyle, už se docela těším," prohlásila Pančochová.

Právě disciplína se skoky a raily je hlavní parketou české olympioničky, byla v ní na hrách v Soči pátá. V Rakousku ji čeká kvalifikace v pondělí, trénink je na programu v sobotu a v neděli. A na trati bude i závěrečný skok, který organizátoři připravili z můstků pro akrobatické skokany.

"Budou tři skoky a tři raily. Bude to dobrý, ale náročný. Teď ten poslední skok má asi 30 metrů, ale prý to zmenší, tak jsem si oddechla, že tam nebudu skákat třicetimetrovej kicker," řekla Pančochová a naoko si otřela rukou pot z čela. I proto uvažuje o tom, že nastoupí i do třetí disciplíny - Big Airu. "Pojedu ho ve slopestylu, tak to přeci můžu dát i samotný," uvedla.

Mistrovství světa v akrobatickém lyžování a snowboardingu v Kreischbergu (Rakousko):

Snowboarding - snowboardcross:

Muži: 1. Matteotti (It.), 2. Hill (Kan.), 3. Baumgartner, 4. Holland (oba USA), 5. Hämmerle (Rak.), 6. Pullin (Austr.), 7. Herrero (Šp.), 8. Marin Tarroch (Andorra).

Ženy: 1. Jacobellisová (USA), 2. Moenneová Loccozová (Fr.), 3. Moioliová (It.), 4. Žekovová (Bulh.), 5. Maltaisová (Kan.), 6. Samková (ČR), 7. Brockhoffová (Austr.), 8. Bankesová (Fr.).