reklama

Parkurovou GP v Olomouci ovládla Němka Spreheová. Stříbro a bronz berou Češi

Ondřej Zvára Ondřej Zvára autor: Josef Malinovský
Parkurové jezdkyni Jörne Spreheové kolbiště v olomouckém Equine Sport Centru sedí.

Olomouc - Pětatřicetiletá Němka podruhé v kariéře ovládla Grand Prix, která se konala v neděli 24. června v rámci mezinárodních skokových závodů J&T BANKA CSI3*W.  Skvělé výsledky ovšem zajeli i Češi - Marek Klus byl druhý, Ondřej Zvára třetí.

Německý stavitel Peter Schumacher připravil obtížný kurz, v němž se často chybovalo, a část jezdců měla potíže také s dodržením stanoveného času. "O to víc byly závody náročnější a dramatičtější. Ostatně to bylo patrné i na reakcích diváků, kteří se velmi dobře bavili a vytvořili skvělou atmosféru," hodnotila letošní olomoucký podnik Olga Plachá, prezidentka České jezdecké federace.

Prvním startujícím, který překonal základní kolo bez trestných bodů, byl domácí reprezentant Ondřej Zvára v sedle hřebce Quimera M, k němuž se postupně přidali Němka Jörne Spreheová se Stakki´s Jumperem, Ital Francesco Turturiello na Quinoa Des Pres a další český zástupce Marek Klus s Carisonem.

V tomto pořadí pak jezdci nastupovali do rozeskakování. Ondřej Zvára zajel čistou jízdu v čase 46,08 sekundy, jenže stejně hladce prošla parkurem i zkušená Spreheová a dostala se na první místo. Marek Klus v sedle Carisona její čas mohutně atakoval, cílem projel s čistým kontem, ale nakonec dosáhl na výborné druhé místo. Italský jezdec Turturiello jednou chyboval a Zvára se mohl radovat ze třetí pozice.

Vedle zlatého hřebu mítinku se konaly ještě tři soutěže. Ranní finále Gold Tour bylo postavené na překážkách do 150 cm a do rozeskakování postoupilo dvanáct dvojic. Nejrychleji a bez zaváhání projel cílem Litevec Andrius Petrovas na valachovi Caracasovi, druhé místo bral německý jezdec Andreas Brenner s Quintairou a pomyslný bronz získal Rakušan Roland Englbrecht s Mevisto´s Corwinni.

Své finále prožili také junioři v rámci túry CSIJ. V rozeskakování Grand Prix s výškou překážek do 140 cm se prosadila polská dvojice Aleksandra Kierznowska a Dior V, která projela kurzem bez chyb a téměř o pět sekund rychleji, než Češka Anna Heldová s Cara Miou na místě druhém. Třetí příčku obsadila další z českých juniorek Linda Portychová s Davinou M.

Českým jezdcům se dařilo i v dalších soutěžích čtyřdenních závodů. Například totálním českým triumfem skončila hned první soutěž čtyřdenního programu, dvoufázové skákání s překážkami do 130 centimetrů v rámci Silver Tour. K radosti domácích fanoušků v ní zvítězil Kamil Papoušek v sedle Lokiho.

Kůň nechápe, že mu lidi fandí, říká český jezdec Zvára před Světovým pohárem v Olomouci Kůň nechápe, že mu lidi fandí, říká český jezdec Zvára před Světovým pohárem v Olomouci Čtěte zde

Navíc i další tři příčky obsadili Češi. Druhý dojel Aleš Opatrný s Idariem Van Het Netehof, třetí místo bral Ladislav Vachutka s Elliotem a čtvrté místo obsadil Rudolf Doležal s Larou Croft. Kamil Papoušek měl důvod slavit i v další soutěži CSIYH pro mladé šesti a sedmileté koně. S šestiletým hanoverským valachem Great Feelingem zvítězil bezchybnou a nejrychlejší jízdou.

V pátek pak zvítězila Sára Vingrálková s Celanou Z v soutěži Junior Tour 130 cm a podruhé v ten samý den zněla česká hymna pro vítězku European Youngster Cup 140 cm, kterou byla Tina Šálková s klisnou Frascati van Ter Hulst. A ani v sobotu nenašel přemožitele v soutěži Silver Tour 135 cm český jezdec a to Ladislav Vachutka s Vanilla Rose-H.

reklama