Peaty překonal v rozplavbě MS světový rekord na 50 metrů prsa

Aktualizováno 25. 7. 2017 11:27
Adam Peaty na MS překonal své vlastní maximum ze šampionátu v Kazani o 32 setin sekundy na 26,10.
Adam Peaty na MS 2017
Adam Peaty na MS 2017 | Foto: Reuters

Budapešť - Britský plavec Adam Peaty překonal v rozplavbě na mistrovství světa světový rekord na 50 metrů prsa. Vlastní maximum ze šampionátu v Kazani dnes v Budapešti vylepšil o 32 setin sekundy na 26,10. Žádný z trojice českých plavců z dnešních rozplaveb nepostoupil, nejlepší z nich Jan Micka obsadil v závodě na 800 metrů 16. příčku.

Dvaadvacetiletý Peaty zatím v Budapešti potvrzuje, že na prsařských tratích nemá konkurenci. V pondělí vyhrál závod na stovce a dnes se hned v rozplavbě na poloviční distanci přiblížil hranici 26 sekund. Druhého Camerona van der Burgha z JAR nechal v rozplavbě za sebou o 44 setin.

Ráno britský plavec takový výkon neočekával. "Nešel jsem si pro světový rekord, jenom na závod a postup do semifinále. Bylo to poměrně brzy ráno na světový rekord, ale jsem velmi spokojený s tím, jak jsem plaval," řekl. "Ten světový rekord byl dva roky starý, bylo na čase ho posunout," dodal.

Peaty se postaral o druhý světový rekord na tomto mistrovství: v neděli Švédka Sarah Sjöströmová zaplavala rekord na kraulařské stovce na prvním úseku štafety na 4×100 metrů volný způsob.

Stejně jako po úvodním závodě na 400 metrů byl Micka zklamaný. "Je to hluboko za mým očekáváním. Prvních sto metrů jsem snažil nepřepálit, abych měl hodně síly ve zbytku závodu. Pocitově jsem jel dobře, cítil jsem, že plavu dlouhý záběr, že ho protahuju, nezkracuju. Po čtyřstovce jsem se snažil zrychlit, ale ostatní dokázali zrychlit víc než já. Nedokázal jsem držet tempo jako na mistrovství Evropy v Londýně a nepodařilo se to," uvedl v tiskové zprávě svazu kraulař, který na loňském ME skončil na osmistovce čtvrtý.

Devětadvacátou příčku obsadila Anna Kolářová na 200 metrů kraul. Ve čtvrté desítce skončil Tomáš Havránek na 200 metrů motýlek.