Pekelná výheň a mdloby na kurtu prý v Austrálii nehrozí

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
18. 1. 2015 6:30
Podle organizátorů letos kolapsy kvůli vedru tenistům na Australian Open nehrozí.
Tyto obrázky už prý letos moc vídat nebudeme
Tyto obrázky už prý letos moc vídat nebudeme | Foto: Reuters

Melbourne - Loňský ročník Australian Open možná ještě teď straší některé tenisty. Rtuť teploměrů přesahovala čtyřicítku, na kurtu omdlévali hráči i sběrači míčků.

Poté, co se na organizátory snesla vlna kritiky, se kvůli vysokým teplotám na jeden den dokonce pozastavil program. Stalo se tak poprvé od roku 2009. Letos podle všeho nic podobného nehrozí. Počasí bude mírnější a změnila se i opatření v Melbourne Parku.

"Podmínky jsou kruté, nefér pro všechny, pro hráče, fanoušky, pro sport. Je to hazard, ale dokud nikdo neumře, tak se bude v tom horku hrát," rozčiloval se minulý rok kanadský hráč Frank Dancevic, který v utkání prvního kola zkolaboval, musel být ošetřován, ale nakonec zápas v obtížných podmínkách dohrál.

Hlídat bude tepelný semafor

Grandslam v Melbourne je tradičně tím nejrozpálenějším v celém roce. V Austrálii se koná vždy uprostřed léta, proto tu panují speciální bezpečnostní opatření, kdy rozhodčí kontrolují teplotu a podle toho se rozhodují, zda jsou kritéria vhodné ke hře. Loni ovšem tolerovali i teploty přes 40 stupňů. V roce 2015 prý bude všechno jinak.

V první řadě organizátoři upravili pravidla. Pokud bude ve stínu teplota na 32,5 stupně v kombinaci s nízkou vlhkostí a na kurtu se výheň přiblíží čtyřicítce, může být program zastaven a přesunut na pozdější hodinu. V areálu pro to bude speciální teploměr, který bude situaci monitorovat jako na semaforu. Od ideální zelené až po červenou kritickou.

Třetí největší dvorec Margaret Court Arena má navíc nově zatahovací střechu, kterou může stejně jako největší Rod Laver Arena a Hisense Arena použít a za rozběhlé klimatizace dál pokračovat v zápasech.

A co je pro tenisty úplně nejlepší. Předpověď pro následující dny v Melbourne je mimořádně příznivá. Hranice třicítky bude pokořena zřejmě jen v úterý, jinak by průměrem měly být teploty kolem 26-28 stupňů.

Roztékala se i plastová lahev

Zdaleka by se tak prý nemělo opakovat počasí, které kazilo průběh grandslamového turnaje. To byl prý podle australských meteorologů extrém.

Kromě Dancevice měla během loňského ročníku problémy například Číňanka Pcheng Šuaj, která na dvorci z vedra zvracela. Francouz Jo Wilfried Tsonga si zase stěžoval, že ho pálí chodidla, a Dánce Caroline Wozniacké se začala roztékat plastová lahev s vodou.

Ženy pak měly mezi druhým a třetím setem výsostní právo desetiminutové pauzy ve stínu obklopené namočenými ručníky a ledem.

I když by letos teploty neměly přesahovat rekordní hodnoty, pořadatelé počítají s tím počítají, že fanoušci a hráči jako tradičně spotřebují kolem 200 tisíc lahví vody a až 150 tisíc zmrzlinových kornoutů.

 

Právě se děje

Další zprávy