Peking, nebo Almaty? Kazaši při volbě ZOH 2022 sází na sníh

ČTK ČTK
30. 7. 2015 14:44
Čínská metropole se může stát prvním městem, které by uspořádalo po letních hrách i zimní olympiádu.
Almaty, kandidát na olympiádu v roce 2022
Almaty, kandidát na olympiádu v roce 2022 | Foto: Reuters

Praha - Peking je považován za favorita před volnou dějiště zimních olympijských her v roce 2022. Čínská metropole se může stát prvním městem, které by uspořádalo po letních hrách i zimní olympiádu. Druhý zájemce kazašské Almaty ale není bez šancí a sází hlavně na přírodní sníh. Delegáti kongresu Mezinárodního olympijského výboru (MOV) v Kuala Lumpuru vyberou hostitele v pátek.

Pro prezidenta MOV Thomase Bacha není zklamáním, že se bude vybírat pouze ze dvou míst. "Protože jde o soutěž, v které rozhoduje kvalita a nikoli kvantita. A máme zde dva znamenité zájemce," řekl Bach v rozhovoru pro agenturu AFP.

Českým favoritem bylo Oslo

Původně o zimní hry v roce 2022 usilovali čtyři uchazeči. Oslo a Stockholm ale kandidatury stáhly z finančních a politických důvodů.

"Naším favoritem bylo původně Oslo. Těšili jsme se, že bude zimní olympiáda konečně zase v Evropě, ale tím, že z toho vyskočili, tak nyní neupřednostňujeme ani jednu destinaci. Jasné je, že teď na olympiády budeme lítat na východ," řekl ČTK generální sekretář Českého olympijského výboru Petr Graclík. "Věříme, že obě země jsou schopné to důstojně připravit a nemáme žádnou preferenci," doplnil.

Pro Peking, který hostil letní soutěže pod pěti kruhy v roce 2008, hovoří celosvětový vliv Číny. Nevýhodou ale může být, že hry v roce 2018 přivítá korejský Pchjongčchang a o dva roky později se letní klání pod pěti kruhy uskuteční v Tokiu.

Kandidaturu podporuje Jao Ming

Peking chce využít sportoviště ze soutěží z letní olympiády, třeba národní stadion přezdívaný Ptačí hnízdo. Alpské disciplíny se mají konat v oblasti Čang-ťia-kchou, což je slabina, jelikož leží přibližně 190 kilometrů od Pekingu. V plánu je proto výstavba rychlodráhy, po které by měly vlaky vzdálenost urazit za padesát minut.

"V roce 2008 jsme nasáli olympijského ducha a v roce 2022 máme šanci v tom pokračovat," řekl bývalý čínský basketbalista Jao Ming, který zářil v NBA a nyní pomáhá Pekingu s kandidaturou.

Problémem lidská práva

V Almaty stojí přibližně dvě třetiny sportovišť a na některých se konají Světové poháry. "Co nám ještě chybí? Už jenom olympiáda," řekl člen exekutivy kazašského olympijského výboru Andrej Krjukov. Kazaši proto tvrdí, že hry nebudou tak drahé jako loni v Soči a že všechna sportoviště budou v okruhu 30 kilometrů.

"Naší výhodou je sníh," řekl premiér Kazachstánu Karim Masimov. Narážel na fakt, že Almaty má dodatek přírodního sněhu, zatímco Peking sází na výrobu technického sněhu a připravuje proto sněhová děla.

Obě země mají jedno společné. Jsou kritizovány za porušování lidských práv. Nezávislé organizace proto vyzývají MOV, aby donutil pořadatele olympiád podepsat novou klauzuli ve smlouvě o dodržování lidských práv během her.

 

Právě se děje

Další zprávy