Peníze nejsou všechno. Opava senzačně zaskočila francouzského favorita

10. 10. 2018 20:34
Klub s nejmenším rozpočtem v basketbalové Lize mistrů zaskočil při své premiéře v soutěži osmifinalistu minulého ročníku.
basketbal, BK Opava
basketbal, BK Opava | Foto: BK Opava

Opava - Basketbalisté Opavy při premiéře v Lize mistrů překvapivě přehráli francouzské Nanterre 74:67. Proti osmifinalistovi minulé sezony doma vedli po celé utkání díky skvělému výkonu zejména v obraně.

Opava, která má kádr složený jen z českých hráčů a má nejmenší rozpočet ze všech účastníků LM, ve svém prvním utkání v soutěži vůbec nevypadala jako vyjukaný nováček. Trenér Petr Czudek využil toho, že jeho tým soupeři neznají a vytáhl z rukávu zónovou obranu, se kterou měl francouzský soupeř velké problémy.

Výborná obrana přinesla i dobrý útok a Opava vstoupila do zápasu šňůrou 12:2 a vedení si udržela celý zápas. Ve druhé čtvrtině dokonce měla náskok 15 bodů.

"Spoléhali jsme na to, že nás soupeř podcení. Začali jsme dobře, nenechali jsme soupeře rozjet. Druhý poločas byl o taktice a bojovnosti. Nám docházely síly, ale přešli jsme na zónu, ta zastavila soupeřův útok," hodnotil utkání pro klubový web trenér Czudek.

O poločase hostující trenér našel recept na obranu Slezanů a Nanterre se začalo prosazovat pod košem, zejména Julian Gamble. Hráče Opavy navíc náročná obrana stála hodně sil a přestala se dařit střelba. Hosté se tak dotáhli na rozdíl jediného bodu.

Opava ale dobře rozehraný zápas nechtěla pustit a opět našla síly. Hodně jí pomohla trojka Luďka Jurečky za stavu 59:57 pět minut před koncem. Vzápětí se povedlo odskočit na deset bodů. Zodpovědnost na sebe vzal reprezentační rozehrávač Jakub Šiřina, který přehrával svého obránce a nájezdy do koše nedovolil soupeři vrátit se do hry. Šiřina nakonec nasbíral 15 bodů a šest asistencí.

"Do utkání jsme vstoupili koncentrovaně. Šli jsme do vedení, zvedli jsme si sebevědomí a ukázali si, že dokážeme hrát i s tak silným soupeřem. Závěr jsme si zkušeně pohlídali. Vítězství nás moc těší," řekl Šiřina.

Czudkovi svěřenci tak ukázali velký pokrok oproti minulému týdnu, kdy v lize prohráli o 30 bodů v Nymburku. Tedy na palubovce týmu, který v minulé sezoně LM s Nanterre prohrál.

Další zápas čeká Opavu za týden ve Fribourgu.