reklama

Pětibojařem roku je poprvé bronzový z MS Kuf

Jan Kuf. Jan Kuf. autor: ČTK
vě medaile z vrcholných akcí a stupně vítězů ve Světovém poháru vynesly Janu Kufovi poprvé ocenění pro nejlepšího českého moderního pětibojaře.

Praha - Dvě medaile z vrcholných akcí a stupně vítězů ve Světovém poháru vynesly Janu Kufovi poprvé ocenění pro nejlepšího českého moderního pětibojaře. Bronzový medailista ze světového šampionátu triumfoval v anketě Českého svazu moderního pětiboje před Ondřejem Polívkou, kolegou z bronzového družstva z mistrovství Evropy. Třetí byla Barbora Kodedová.

"Byl to nejlepší rok mého života," řekl Kuf na dnešním galavečeru v Praze. "Ujistil mě, že mám šance být mezi nejlepšími i v dalších letech. Příští rok budu všechno směřovat k mistrovství Evropy a mistrovství světa, kde půjde o olympiádu."

Třiadvacetiletý Kuf skončil třetí v dubnu v závodu SP v Káhiře, pak se podílel na ME na bronzu štafety a sezonu korunoval bronzem na srpnovém šampionátu ve Varšavě a stal se prvním individuálním medailistou z MS po pěti letech. Po medaili mezi jednotlivci sahal i na mistrovství Evropy, ale nevyšel mu parkur. "Je to báječný hráč do hry o dvě místa pro olympijské hry v Riu de Janeiro," řekl reprezentační trenér Jakub Kučera.

Kouč přes zdravotní problémy dalších klíčových postav týmu hodnotil sezonu pozitivně. "S ohledem ke zdravotnímu stavu byly výsledky maximem. Nikdo si v situaci, kdy David Svoboda, Natálka Dianová a Ondra Polívka nebyli v pořádku, nemohl lépe představovat výsledky ostatních a hlavně Honzy Kufa," řekl Kučera.

Český moderní pětiboj se rozloučil s třemi oporami. Kariéru po sezoně ukončili první individuální a dosud jediný český mistr světa Michal Sedlecký, dvojnásobná světová šampionka ve štafetě Lucie Grolichová a také Michal Michalík, dvakrát šestý z olympijských her. "Končí tři z deseti největších pětibojařů naší historie," uvedl Kučera.

Grolichová setrvá u moderního pětiboje jako funkcionářka, už letos kombinovala závodění s prací generální sekretářky svazu. Michalík se v Plzni věnuje tréninkové skupině a také Sedlecký zůstane u sportu. "V jedné sportovní škole se věnuju dětem. Mám docela pozitivní ohlasy," uvedl světový šampion z roku 2002.

Anketa Pětibojař roku 2014:

Pětibojař roku: 1. Kuf 42, 2. Polívka 16, 3. Kodedová 12, 4. Bilko 8, 5. Svoboda a Grolichová oba 3.

Junior roku: 1. Bilko 34, 2. Svěchota 25, 3. Přibylová 18.

reklama