Phelps na dálku zastínil i mistra světa z polohovky Lochteho

10. 8. 2015 10:34
Michael Phelps.
Michael Phelps. | Foto: Reuters

San Antonio - Michael Phelps útočil na americkém plaveckém šampionátu na světový rekord a v polohovém závodu na 200 metrů byl o více než vteřinu rychlejší než čerstvý mistr světa Ryan Lochte.

Ten ve čtvrtek v Kazani zvítězil časem 1:55,81, Phelps o tři dny později v San Antoniu vyhrál za 1:54,75. Lochteho čtyři roky starý světový rekord v této disciplíně má hodnotu 1:54,00 a Phelps měl ještě padesát metrů před cílem lepší mezičas, ztratil až na závěrečném kraulovém úseku.

"Jsem opravdu překvapený, jaké tady plavu časy. Na tom se dá stavět," řekl Phelps s výhledem na olympijské hry 2016 v Riu de Janeiro, kde se bude snažit rozšířit svou sbírku 18 zlatých medailí.

Na národním šampionátu v Texasu předtím třicetiletý Phelps vyhrál i závody na 100 a 200 metrů motýlek, v obou případech byl lepší než mistři světa Chad le Clos a László Cseh. Nejúspěšnější olympionik všech dob Phelps na MS v Rusku chyběl kvůli loňské nehodě v opilosti, za kterou dostal disciplinární trest.