reklama

Pianeta: Rakovina je těžší soupeř než Kličko!

Německý boxer Francesco Pianeta Německý boxer Francesco Pianeta autor: Reuters
Aktuálně.cz vám přináší exkluzivní rozhovor se sobotním vyzývatelem Vladimira Klička - italským hřebcem Franceskem Pianetou.

Magdeburg – Když před měsícem dorazil na zápasy svých stájových kolegů Roberta Stieglitze a Lukáše Konečného, působil uvolněně a na všechny strany rozdával úsměvy.

Osmadvacetiletý německý boxer s italskými kořeny Francesco Pianeta, který má za sebou úspěšnou bitvu s rakovinou, si našel během sledování zápasů čas na exkluzivní rozhovor pro deník Aktuálně.cz a Profiboxing.cz.

„Rozhovor není problém. Přeji českým boxerským i sportovním fanouškům jen to nejlepší a také mému kamarádovi Lukáši Konečnému. V posledních třech letech mi moc pomohl, stále zůstává mým vzorem v ringu i mimo něj,“ pronesl urostlý bijec, který se během rozhovoru živě zajímal o boxerský web, jehož manažerem je právě česká jednička šestnácti provazů.

Sám Pianeta nyní touží po tom, stát se také jedničkou – tou světovou v těžké váze. „Je to můj životní sen,“ tvrdí odhodlaně muž, jehož v sobotu v noci čeká v Mannheimu devět let neporažený vládce organizací WBA (super), WBO, IBF, IBO a Ring Magazine Vladimir Kličko (59-3).

Francesco, jak se těšíte na svůj životní zápas?

Máte pravdu, že je to můj životní duel v ringu, ale nedá se říct, že bych byl nějak nervózní..

Na oznamovací tiskové konferenci k zápasu s Kličkem jste prohlásil, že šokujete svět a pošlete jej k zemi. Nebylo to přece jen trošku troufalé?

Řekl jsem, že dám všechno do toho, abych tento zápas vyhrál a až jej porazím, tak ohromím celý svět. Holt typické mediální edorozumění!

Mnozí fanoušci tvrdí, že nadvláda Kličků ničí těžkou váhu, za velkou louží jsou nyní daleko sledovanější duely velterové až super střední váhy. Souhlasíte s nimi?

Ano, určitě. Těžká váha je a byla posledních pět až osm let trochu nudná. Je ale také mým úkolem toto změnit a udělat supertíhu opět více zajímavou.

Ví se o vás, že jste zvládl daleko větší boj, než je ten v ringu – porazil jste zákeřnou rakovinu, de facto i stejnou podobu, jako legendární Lance Armstrong. Co byste na toto téma řekl – jak bylo těžké přijmou zprávu od lékařů a poté zvládnout samotnou léčbu?

To byla skutečně nejtěžší etapa mého života. Hodně mi v tomto období pomohla právě Lancova kniha a jeho zkušenosti, protože v podstatě popisoval mojí situaci. I když nyní se od něj s ohledem na jeho mezinárodní dopingový skandál distancuji. Když jsem se o té zprávě od lékařů dozvěděl, bylo to pro mě strašně těžké, obrovský šok. I z toho pohledu, že jsem se to snažil tajit před svou rodinou a návštěvy lékařů jsem sváděl na zranění nohy.

V průběhu chemoterapie jsem ale už musel diagnózu rodině oznámit a musím říct, že reakce mojí matky byla pro mě nejsilnějším a nejtěžším životním okamžikem. Ale překonal jsem tuto krizi a i díky dlouhé a náročné léčbě jsem nyní v situaci, kdy mě už nic nedokáže šokovat. Žádná léčba, žádná bolest mne už nevyděsí!

Kdo vám pomohl v tomto období nejvíce? Jak v soukromí, tak třeba i v boxerském světě. Vy jste byl v té době ve stáji Sauerland Event, ale po vyléčení jste z ní odešel a podepsal SES Boxing, za kterou boxujete i nyní.

Moje rodina a úzký kruh skvělých přátel, má víra v Boha a později celá rodina pod hlavičkou SES Boxing, protože za mnou stáli a pomohli ze mě udělat boxera, který má nyní šanci získat titul mistra světa.

Ceníte si atmosféry uvnitř SES? Mluví se o ní jako o rodinné stáji, boxeři se navzájem podporují, i podle aktivit na facebooku či webu děláte spoustu společných věcí i mimo box.

Jak jsem již dříve popsal, vše je prací našeho promotéra Ulfa Steinfortha. On byl tou osobou, která mi dala nejen v ringu novou šanci. Spolu se svým týmem mi pomohl i v mém každodenním životě. Za to jsem moc vděčný všem lidem z naší stáje!

Dá se to, co nyní zažíváte v SES, srovnat se Sauerlandem, se kterým jste se nerozešel úplně v dobrém, nebo to je pro vás již uzavřená životní i profesní kapitola?

Nechci obě stáje srovnávat ve veřejném rozhovoru, tohle je osobní záležitost. Řeknu jen tohle: doufám, že mi tyto zkušenosti do budoucna pomohly v tom, abych dokázal rozlišovat dobré lidi od těch špatných.

Všichni, kdo dokáží porazit nějakou těžkou nemoc, tvrdí, že jim to změnilo pohled na život. Platí tato věta také pro vás?

Ano, je to tak. Byla to velká změna v mém životě a jak jsem řekl výše, především pak v pohledu na lidi a na tom, kterým mohu či nemohu důvěřovat.

Stojíte proti velkému favoritovi a muži, který skoro devět let neprohrál. Co je třeba udělat pro to, abyste jej porazil. Všichni tvrdí, že má Vladimir zranitelnou bradu, ale nikdo se mu na ni není schopen dostat...

Bez komentáře! Máme svůj plán…

Myslíte, že je pro vás plusem či minusem fakt, že jste loni připravoval Vladimira na zápas s Thompsonem a že vás ukrajinský šampión poslal z kempu domů předčasně již po týdnu?

Je to velká výhoda, především pak psychologická!!! (důrazně)

Mezi fanoušky nejste příliš znám, ale například i naše supertíha Ondřej Pála tvrdí, že jste udělal od návratu do ringu velký výkonnostní progres, podle některých odborníků můžete Klička zaskočit a překvapit. Jak moc si podobných názorů vážíte, co pro vás znamenají?

Vážím a souhlasím s tím, že mohu překvapit. Můj trenér Dirk Dzemski, já a celý tým SES Boxing v sobotu večer Klička překvapíme!

A co byste naopak vzkázal těm fanouškům a odborníkům, kteří tvrdí, že vám chybí knockoutový úder, rychlost a technika na to, abyste mohli Klička porazit?

Potřeboval jsem po mé nemoci čas na to, abych se opět dostal do výborné fyzické kondice. Když jsem začínal, tak jsem de facto startoval od nuly. Ovšem myslím, že v posledních třech letech jsem udělal po všech stránkách velký pokrok vpřed. Moje přednost a síla nyní spočívá především v mojí levačce (Pianeta boxuje v obráceném gardu, pozn. autora).

Mimochodem, pokud se nepletu, máte šanci stát se prvním italským rodákem (pokud vynecháme Rockyho Balbou), který by se stal mistrem světa těžké váhy. Co to pro vás znamená?

(Úsměv) Srdcem jsem napůl Ital a napůl Němec. Budu boxovat pod německou vlajkou, protože Německo je nyní domovem nejen mým, ale také mojí rodiny. Vždyť můj syn se již narodil v Německu, já žiji v Gelsenkirchenu. Jsem prostě chlap z Ruhrgebietu , kde mám spoustu přátel, takže už se cítím spíše jako Němec s italskými kořeny.

Poslední otázka: Francesco Pianeta – mistr světa těžké váhy organizací WBA (super), WBO, IBF, IBO a Ring Magazine. Jak vám to zní?

Je to můj životní sen a doufám, že jej v sobotu večer proměním ve skutečnost!

reklama