reklama

Francouzi, loňský vítěz i mladé hvězdy. Pardubická slibuje největší podívanou za poslední léta

Takto Charme Look vyhrál loňský ročník Velké pardubické. Letos ho pojede Marek Stromský. Takto Charme Look vyhrál loňský ročník Velké pardubické. Letos ho pojede Marek Stromský. autor: ČTK
127. Velká pardubická s Českou pojišťovnou slibuje možná nejzajímavější podívanou za poslední léta. Proti obhájci vítězství Charme Lookovi s novým žokejem Markem Stromským se postaví tři kvalitní koně z Francie, ale i mladí překážkáři nastupující generace. Velké novinky čekají slavný dostih i na sázkovém poli.

Praha - Není to tak dávno, kdy Velká pardubická s trochou nadsázky řečeno připomínala klání fotbalových "Galácticos". Souboje koní jako Sixteen, Decent Fellow, Amant Gris nebo Maskul před startem vypadaly jako vyrovnaná partie a bavily diváky svým napínavým průběhem. V éře trojnásobného vítěze Peruána zase v Pardubicích běžně nastupovali kvalitní koně z Irska a Velké Británie v čele s Risk Of Thunderem.

"Skáčou Taxis, kdykoliv si usmyslí." Legenda o kapitánovi, který vyhrál Pardubickou i olympiádu "Skáčou Taxis, kdykoliv si usmyslí." Legenda o kapitánovi, který vyhrál Pardubickou i olympiádu Čtěte zde

Také v posledních letech jsme v Pardubicích viděli vítězit špičkové koně, ať už to byli Tiumen, Orphee des Blins, nebo loni Charme Look. Velkých soubojů o vítězství ale ubylo, poslední ročníky měly vždy jednoho hegemona. To by se letos mohlo změnit.

Nedělní 127. Velká pardubická s Českou pojišťovnou po letech slibuje otevřenou partii. Jako favorit sice půjde na start obhájce vítězství Charme Look, ale bude mít výrazně těžší pozici než loni. Mezi soupeři budou hned tři zkušení překážkáři z Francie, kteří působí dojmem nevypočitatelných soupeřů.

Faltejsek spojí síly s Francouzi

Rozruch kolem Francouzů výrazně nabral na obrátkách, když vyšlo najevo, že čtyřnásobný vítěz Velké Jan Faltejsek "přesedl" z Charme Looka na osmiletého polokrevného hnědáka Virtuse D'Estruvala.

Svěřenec šampiona francouzských překážkových trenérů Guillauma Macaira patří doma k nejlepším "krosařům" a devět ze svých dosavadních třiadvaceti startů proměnil ve vítězství. Letos vyhrál ve Vichy a Fontainebleau a začátkem září doběhl třetí v dobře obsazeném dostihu na 6000 metrů v Craonu, což je zatím nejdelší vzdálenost, jakou kdy absolvoval.

Experti nyní řeší, jak si valach poradí s nedělní porcí 6900 metrů. "Craon je ovšem svým profilem velmi náročná trať. Je tam několik stoupání a tamní oranice si nezadá s tou pardubickou. Myslím, že i velmi dobré koně, kteří budou na startu Velké, by tamních šest kilometrů prověřilo," řekl Faltejsek dostihovému týdeníku Favorit.

Francouzští překážkáři se s těmi domácími srovnávají na dálku jen velmi obtížně. "Tamní příprava je dost odlišná od té anglické či irské. Nicméně překážky jako naše zahrádky poznávají francouzští překážkáři už v počátcích kariéry. Jestli je v Pardubicích věc, kterou Francouzi neznají, tak jsou to příkopy za přírodními skoky. Pokud kůň překážku podcení, může ho to překvapit," dodal Faltejsek.

Příběh jako z Hollywoodu. Faltejsek zaskočil za zraněnou žokejku a s neznámým koněm vyhrál Příběh jako z Hollywoodu. Faltejsek zaskočil za zraněnou žokejku a s neznámým koněm vyhrál Čtěte zde

Pokud je ale v Česku někdo, kdo by mohl mít o šancích francouzské trojice v Pardubicích lepší představu, je to právě Faltejsek, který ve Francii odjezdil několik desítek vítězů a tři sezony působil přímo v Macairově stáji.

Čtyřnásobný vítěz Velké pardubické, který aktuálně pracuje ve Velké Británii, zažívá úspěšné období. Před dvěma týdny se stal prvním českým žokejem v historii, který vedle Velké pardubické ovládl i největší italskou steeplechase Gran Premio Merano.

Názory v tuzemských stájích na francouzskou účast se pochopitelně různí. "Naši koně budou mít problém, ale jsem rád, že (Francouzi) tady jsou," řekl na tiskové konferenci Josef Váňa, který do dostihu posílá čtyři koně.

"Já si vždycky říkám, že to je naše Velká pardubická, ať oni si běhají doma. Myslím si, že ty stáje si to zaslouží, a ne, aby tu trochu, co mají šanci si vydělat, jim odvezli cizinci. Asi jsem teď někoho pěkně naštvala," oponovala trenérka Charme Looka Martina Růžičková.

Kromě zmiňovaného Virtuse D'Estruvala bude trenér Macaire zastoupen ještě valachovým o tři roky starším stájovým kolegou Songe D'Estruvalem, další osobnost francouzské scény Emmanuel Clayeux pro Pardubice nachystal devítiletého valacha Urgent de Gregaine.

Charme Look, ale i mladé "shooting stars"

V pozici nejlepšího domácího koně nastupuje opět Charme Look ze stáje Orling. Tmavý hnědák se letos dostával do formy pozvolna, ale třetí kvalifikaci už s přehledem vyhrál.

"Šarmíka" pojede v Pardubicích smolař Stromský, Růžičkové se Faltejskovo odmítnutí dotklo "Šarmíka" pojede v Pardubicích smolař Stromský, Růžičkové se Faltejskovo odmítnutí dotklo Čtěte zde

Trenérka Martina Růžičková tak v posledních týdnech řešila především jezdecké obsazení. Poté, co dal Jan Faltejsek přednost francouzskému valachovi, nakonec angažovala Marka Stromského.

Žokeje, který mohl Velkou pardubickou vyhrát už třikrát. Jednou byl diskvalifikován z prvního místa za neobjetí točného bodu, podruhé s Amant Grisem po kontroverzní situaci v cílové rovině podlehl Tiumenovi s Josefem Váňou a předloni přišel o lehké vítězství poté, co Nikasův dopingový vzorek obsahoval zakázané látky z kontaminovaného krmiva.

Stromský už několikrát zamýšlel skončit s ježděním, ale nakonec se vždy do sedla vrátil. Charme Looka potkal už jako mladého začínajícího koně u trenéra Milana Theimera. Nyní má jezdec spojený dlouhá léta se slezským hřebčínem Albertovec velkou šanci na úspěch, při jeho obrovské fanouškovské základně to ovšem znamená také největší psychický tlak kariéry.

Váňa zasadil v pražské botanické zahradě buk. Strom tvoří také část legendárního Taxisu Váňa zasadil v pražské botanické zahradě buk. Strom tvoří také část legendárního Taxisu Čtěte zde

V startovním poli nechybí ani další ostřílení překážkáři domácí scény jako Nikas, Zarif, Kasim, Universe Of Gracie, Ter Mill nebo Templář. Větší pozornost ale bude věnována mladším skokanům nastupující generace, kteří mohou sehrát roli černých koní.

"Shooting stars" posledních dvou sezon jsou mezinárodními úspěchy ověnčená sedmiletá klisna Delight My Fire, osmiletý No Time To Lose a navzdory letošním zdravotním problémům je třeba počítat i s loni druhým Ange Guardianem.

Sedm z dvaceti startujících jsou polokrevníci, novinkou letošního ročníku je možnost pokračovat v dostihu po pádu jezdce, což v předchozích letech nebylo možné.

"Sázková revoluce" na internetu i ve Francii

Revolučními změnami projde sázení na Velkou pardubickou. Vůbec poprvé si lidé budou moct na výsledek slavného dostihu vsadit přes internet, neboť sázkové kanceláře Tipsport, Fortuna a Synottip od letošního roku po mnohaleté odmlce nabízejí také dostihové sázky.

Lady Anne, Napoli či Koran. Projděte si skutečné osudy koní z Dostihů a sázek Lady Anne, Napoli či Koran. Projděte si skutečné osudy koní z Dostihů a sázek Prohlédněte zde

Zároveň se Velká pardubická premiérově dostala do nabídky francouzské společnosti PMU, což v praxi znamená oslovení sázkařů ve 24 zemích.

Francouzi pošlou do Česka tři procenta ze svého sázkového obratu, která si rozdělí Jockey Club a pardubický Dostihový spolek.

reklama