reklama

Pistoriuse v úterý propustí do domácího vězení. Možná ne na dlouho

Oscar Pistorius u soudu. Oscar Pistorius u soudu. autor: Reuters
Tělesně postižený atlet Oscar Pistorius, který byl odsouzený na pět let, se 20. října dočká podmínečného propuštění z vězení v Pretorii a přesune se do domácího vězení. Za mříže se však může brzy vrátit. Nejvyšší soud totiž 3. listopadu začne jeho případ znovu projednávat.

Johannesburg - Oscar Pistorius se 20. října dočká podmínečného propuštění z vězení v Pretorii, kde si v současnosti odpykává pětiletý trest za zabití přítelkyně. Informovala o tom jihoafrická probační služba, podle které se handicapovaný atlet přesune do domácího vězení.

V jeho rámci bude muset Pistorius nadále absolvovat psychoterapii, až do konce trestu mu platí zákaz alkoholu či držení střelných zbraní. Další detaily mluvčí nápravného zařízení podle agentury AP neprozradil, jen to, že slavný Jihoafričan zřejmě nebude muset nosit elektronický náramek a nevyloučil, že se vrátí k tréninku.

Už dříve pronikly na veřejnost informace, že po propuštění do domácího vězení se osmadvacetiletý Pistorius nastěhuje do domu svého strýce na předměstí Pretorie.

Jako vězeň, který není považován za nebezpečí pro společnost, mohl být Pistorius podmíněně propuštěn do domácího vězení po uplynutí šestiny trestu už 21. srpna. Vězeňská služba jeho propuštění doporučila, ministerstvo spravedlnosti ale tuto možnost zablokovalo a nařídilo zvláštní komisi věc znovu přezkoumat. Ta na začátku října propuštění zamítla a vrátila případ k dořešení.

Do vězení se ještě může vrátit

Šestinásobný paralympijský vítěz, který startoval mimo jiné i na olympijských hrách v Londýně se zdravými sportovci, se ale do vězení může brzy vrátit. Nejvyšší soud začne 3. listopadu jeho případ znovu projednávat a státní zástupce usiluje o to, aby byl uznán vinným z vraždy.

Soudkyně Thokozile Masipaová vloni zprostila Pistoriuse obvinění z vraždy a uznala ho vinným ze zabití z nedbalosti. Proti tomu se státní zástupce odvolal a rozhodnutí nyní bude znovu přezkoumávat sbor pěti soudců. Nejvyšší soud může její rozsudek zrušit a uznat Pistoriuse vinným z vraždy, nařídit nový proces nebo potvrdit původní verdikt.

Sprinter s podkolenní amputací obou nohou zastřelil Reevu Steenkampovou na Svatého Valentýna 2013 přes dveře koupelny. U soudu se hájil tím, že si přítelkyni spletl se zlodějem.

Jak reagovali na jeho chystané úterní propuštění rodiče Steenkampové, jejich advokátka nepopsala. "Ať už Oscar Pistorius zůstane uvězněn, nebo bude propuštěn, na jejich životě to nic nezmění. A Reevu jim to nevrátí. Ale stále věří, že deset nebo dvanáct měsíců (ve vězení) není dost dlouhá doba za zmaření života," řekla Tania Koenová.

reklama