reklama

Pistorius řekl u soudu jedinou větu. Líčení bylo odloženo

Oscar Pistorius u soudu v Pretorii (2013) Oscar Pistorius u soudu v Pretorii (2013) autor: Aktuálně.cz
Začátek soudního přelíčení s jihoafrickým paralympijským vítězem Oscarem Pistoriusem, který je obžalován z vraždy přítelkyně Reevy Steenkampové, byl dnes odložen

Pretoria - Začátek soudního přelíčení s jihoafrickým paralympijským vítězem Oscarem Pistoriusem, který je obžalován z vraždy přítelkyně Reevy Steenkampové, byl dnes odložen.

Slavný atlet se před soudem v Pretorii objevil jen na krátkou dobu, soudce po stručném jednání vyhověl žádosti obžaloby a stanovil zahájení přelíčení na 19. srpna.

Podle dřívějších zpráv jihoafrických médií se tento krok očekával, protože stále probíhá policejní vyšetřování a dokončeno pravděpodobně nebude dříve než v srpnu. Na odložení se státní zástupce dohodl se zástupci obhajoby. Zahájení procesu dokonce někteří komentátoři odhadují až na začátek příštího roku.

Šestinásobný paralympijský šampion čelí obvinění, že 14. února ve svém domě po hádce zavraždil přítelkyni. Pistorius to ale odmítá a tvrdí, že střílel v sebeobraně, protože Steenkampovou v noci omylem považoval za vetřelce. V případě usvědčení z vraždy devětadvacetileté modelky mu hrozí pětadvacetiletý až doživotní trest.

Pistorius, který má od raného dětství amputované obě nohy, se naposledy obhajoval během únorového slyšení. Od té doby je na svobodě na kauci milion randů (asi 2,2 milionu korun), na veřejnosti se ale neukazuje. Dnes ho k soudu doprovodili bratr se sestrou a další rodinní příslušníci a přátelé.

V soudní síni promluvil šestadvacetiletý atlet jen jednou. Na závěr jednání odpověděl "Ano, Vaše Ctihodnosti" na otázku soudce, zda všemu rozuměl. Poté opět odjel.

Příbuzní atleta už v pondělí odsoudili únik fotografií, které zachycují podrobnosti z domu. Vidět na nich byly prostřílené a vyražené dveře, zakrvácená toaleta a stopy krve na chodbě. Zveřejnění záběrů kritizovali i zástupci policie.

reklama