reklama

Pistorius zůstane ve vězení, jeho propuštění komise zamítla

Oscar Pistorius. Oscar Pistorius. autor: Reuters
Oscar Pistorius zůstane ve vězení. Zvláštní komise jihoafrického ministerstva spravedlnosti dnes zamítla možnost jeho podmíněného propuštění do domácího vězení a vrátila případ k dořešení.

Johannesburg - Oscar Pistorius zůstane ve vězení. Zvláštní komise jihoafrického ministerstva spravedlnosti dnes zamítla možnost jeho podmíněného propuštění do domácího vězení a vrátila případ k dořešení.

Slavný handicapovaný atlet tak pravděpodobně zůstane za mřížemi minimálně do 3. listopadu, kdy se jeho kauza začne znovu projednávat před Nejvyšším soudem.

Státní žalobce usiluje o to, aby byl osmadvacetiletý Pistorius uznán vinným z vraždy své přítelkyně Reevy Steenkampové. Soud vloni shledal šestinásobného paralympijského vítěze s podkolenní amputací obou nohou vinným ze zabití z nedbalosti.

Sbor pěti soudců nyní znovu prozkoumá rozhodnutí soudkyně Thokozile Masipaové, která o zproštění obvinění z vraždy rozhodla. Nejvyšší soud může její rozsudek zrušit a uznat Pistoriuse vinným z vraždy, nařídit nový proces nebo potvrdit původní verdikt.

Pistorius si v současnosti odpykává pětiletý trest za to, že svou přítelkyni na Svatého Valentýna roku 2013 zastřelil přes dveře koupelny. U soudu se hájil tím, že si ji spletl se zlodějem.

Jako vězeň, který není považován za nebezpečí pro společnost, mohl být Pistorius po uplynutí šestiny trestu 21. srpna podmíněně propuštěn do domácího vězení. Vězeňská služba jeho propuštění doporučila, ministerstvo spravedlnosti ale tuto možnost zablokovalo.

reklama