Plavci na MS marně protestovali proti ´vařící´ vodě

23. 7. 2011 10:12
Teplota vody v Šanghaji překročila 32 stupňů

Šanghaj - Dálková plavkyně Silvie Rybářová obsadila na mistrovství světa v Šanghaji v závodu na 25 km deváté místo, Libor Smolka byl na stejné trati mezi muži desátý. Dnešní maratony provázely protesty některých výprav a plavců kvůli příliš teplé vodě. Několik plavců na start raději nenastoupilo a řada jich závod nedokončila včetně Jany Pechanové a Rostislava Vítka.

Pořadatelé kvůli teplé vodě v moři u městské pláže Ťin-šan posunuli start na dřívější dobu o dvě hodiny, takže se začalo závodit už v šest hodin ráno místního času. Už v tu dobu měla voda 30,5 stupně Celsia, což je těsně pod doporučeným limitem. Když začalo pálit slunce, vyskočila teplota moře na 32 stupňů, čímž limit překročila.

Německý favorit Thomas Lurz a Američan Alex Meyer se rozhodli v takových podmínkách nestartovat, obhájce titulu Ital Valerio Cleri odstoupil po čtyřech hodinách. "Je to moc horké a nebezpečné," uvedl podle agentury AP. "Vůbec se nemělo závodit, rozhodčí jsou nezodpovědní. O sportovce jim moc nejde," zlobil se Cleri.

Česká televize uvede poprvé v historii i MS v plavání
Plavkyně Pechanová si 7. místem zajistila OH v Londýně

Závod mužů dokončilo 19 plavců, deset jich odstoupilo a šest neodstartovalo. Žen dorazilo do cíle 17, čtyři vzdaly. Dvě plavkyně se rozhodly nestartovat, jednou z nich byla loňská šampionka na této trati Linsy Heisterová z Nizozemska.

Podle Dennise Millera z mezinárodní federace FINA nebyl závod zastaven ani po překročení teplotního limitu proto, že vedoucí skupinky v obou kategoriích vypadaly plné sil. Organizátoři prý také měli závod dostatečně zabezpečený, když na místě byli dva lékaři a řada doprovodných lodí na trati.

"Těch 31 stupňů je směrnice, ne pravidlo," prohlásil Miller. "Musíme brát v potaz, jak plavci ve vodě vypadají a jak je trenéři zásobují. Je to na koučích, oni mají závodníky na starost. Když se ohřála voda na 31 stupňů, diskutovali jsme o tom, zda závod přerušit. Ale vedoucí plavci měli svižné záběry, tak jsme se rozhodli pokračovat," dodal funkcionář.

Tvrdil, že závod byl bezpečný. "Všichni, kdo doplavali, vypadali dobře. Když měl někdo potíže, tak z vody vylezl. Někteří byli zkrátka lépe připravení než ostatní. Většina závod dokončila," prohlásil Miller.

Teplotu vody plavci a jejich doprovod zvlášť bedlivě sledují od loňského tragického úmrtí Američana Frana Crippena, jenž při závodu Světového poháru v Dubaji zkolaboval. Jeho bezvládného těla si nikdo nevšiml a bylo objeveno až po dvou hodinách.