Plavecké medailové žně pokračují. Baumrtová má na ME bronz

23. 11. 2012 18:03
Plavkyně Simona Baumrtová se postarala o třetí cenný kov pro českou výpravu na mistrovství Evropy v krátkém bazénu ve francouzském Chartres.
Simona Baumrtová
Simona Baumrtová | Foto: Reuters

Chartres - Už třetí cenný kov vylovila česká plavecká výprava z bazénu ve francouzském Chartres v rámci mistrovství Evropy. Dnes sbírku rozšířila Simona Baumrtová.

Ve finále závodu na 100 metrů znak byla v času 58,08 sekundy třetí a navázala tak na čtvrteční zlato prsařky Petry Chocové a bronz polohové štafety mužů.

Nejlepší česká olympionička v plavání Baumrtová tak má třetí medaili z ME v krátkém bazénu, oba předchozí bronzy vybojovala na poloviční trati.

Z rozplaveb na stovce postoupila bez většího úsilí z deváté pozice, v semifinále vylepšila český rekord o 48 setin na 57,25 sekundy a do finále postoupila jako třetí. Tuto pozici v boji o cenné kovy obhájila.

Chocová se šetřila

Čerstvá mistryně Evropy na 50 metrů prsa Chocová nakonec na druhou medaili na dvoustovce neútočila, byť v rozplavbách byla v kvalitním českém rekordu 2:24,08 sekundy pátá.

Šestadvacetiletá plavkyně se totiž rozhodla šetřit zdraví a síly na smíšenou štafetu. Ve čtvrtek Chocová ovládla rozplavby, semifinále i finále sprintu a rekord posunula na 30,02 sekundy.

"Rozhodla se šetřit i kvůli bolestivému ramenu a lokti," řekl ČTK kouč reprezentace Vlastimír Perna. "Samozřejmě to je i kvůli štafetě, ale také i kvůli mistrovství světa, které je už za tři týdny," upozornil na šampionát v krátkém bazénu v Istanbulu.

Šance ještě ve smíšené štafetě

Semifinále závodu na 100 metrů volný způsob bylo konečnou pro třináctého Martina Vernera a patnáctého Jana Šefla.

Na medaili v Chartres bude dnes útočit ještě smíšená polohová štafeta ve složení Chocová, Baumrtová, Michal Ledl a Tomáš Plevko, která byla v rozplavbách v času 1:40,94 čtvrtá.

Patnáctiletý talent Lucie Svěcená si ze svého prvního "dospělého" šampionátu odveze šestnácté místo na motýlkářské padesátce, které si zasloužila semifinálovým časem 26,99 sekundy.

V rozplavbě jako první Češka prolomila hranici 27 sekund (26,91), čímž o 14 setin vymazala z čela tabulek Ilonu Hlaváčkovou, jež byla majitelkou rekordu jedenáct let.