Micka překonal český rekord o více než tři sekundy a postoupil do finále patnáctistovky

Jan Micka Jan Micka autor: Reuters
Jan Micka vylepšil v rozplavbě na 1500 metrů volný způsob vlastní český rekord o více než tři sekundy a postoupil na MS v Budapešti do finále. Anna Kolářová ani Petra Chocová neprošly do semifinále kraulařského sprintu, respektive nejkratší prsařské trati.

Budapešť - Plavec Jan Micka vylepšil v rozplavbě své hlavní trati 1500 metrů volný způsob na mistrovství světa v Budapešti časem 14:55:47 o více než tři sekundy vlastní český rekord a ze čtvrtého místa bezpečně postoupil do nedělního finále. Ve světové konkurenci se mu to ve velkém bazénu povedlo poprvé v kariéře. Naopak Anna Kolářová a Petra Chocová neuspěly.

Video: Phelps závodil se žralokem bílým, virtuální souboj prohrál. Podívejte se Video: Phelps závodil se žralokem bílým, virtuální souboj prohrál. Podívejte se Čtěte zde

"Jsem rád, že konečně padnul ten rekord, když se mi předchozí závody plavaly tak špatně," řekl Micka, který byl v Maďarsku nespokojený po startech na tratích 400 a 800 metrů. Příčinu nevýrazných výkonů viděl v přílišném očekávání. "Je prostě lepší jít na závod bez očekávání s tím, že je vám to úplně u zadku. A když nebudete mít to očekávání, nebudete tolik svázaný s časy, kolik musíte zaplavat, abyste postoupili. Tak to vyšlo," pokračoval Micka.

Dvaadvacetiletý Micka nestačil v nejsilnější rozplavbě pouze na vítězného Ukrajince Mychaila Romančuka a na své italské tréninkové partnery Gregoria Paltrinieriho s Gabrielem Dettim. "Po půl roce trénování v Itálii a jistých pochybnostech, jestli to byl správný krok, se naštěstí ukázalo, že všechno zlé je k něčemu dobré a že trpělivost musí být," prohlásil Micka.

V neděli bude útočit na nejlepší český výsledek na letošním šampionátu, dosavadním maximem je sedmá příčka Simony Baumrtové ze znakařské stovky.

Chocová obsadila na nejkratší prsařské trati 22. místo, Kolářová skončila v kraulařském sprintu sedmadvacátá. Mistryně Evropy na padesátce z roku 2012 Chocová zaostala časem 31,69 za postupem o téměř půl sekundy, na vlastní český rekord ztratila více než sekundu. Ještě o pár setin více než Chocové scházelo k semifinále Kolářové, jež dohmátla v čase 25,56.