reklama

Ostravská euforie. Statečné české duo rozesmutnilo slavného beachvolejbalistu Alisona

David Schweiner na písku v Ostravě David Schweiner na písku v Ostravě autor: Dalibor Sosna
Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner si stejně jako před rokem zahrají na turnaji Světového okruhu v Ostravě semifinále.

Český pár především díky vynikajícímu výkonu oslavence Schweinera, který má dnes 25. narozeniny, porazil v osmifinále Rakušany Martina Ermacoru a Moritze Pristauze 21:18, 21:19 a poté v areálu Dolních Vítkovic zdolali favorizované Brazilce Alisona a Álvara Filha 13:21, 21:18 a 15:11.

V boji o první finále na turnaji čtyřhvězdičkové kategorie Světového okruhu se v neděli střetnou s Poláky Michalem Brylem a Grzegorzem Fijalkem.

Osmí nasazení čeští volejbalisté v osmifinále v první sadě sice ztráceli 6:8, ale pak se dvakrát prosadil na bloku Schweiner a vývoj se otočil. Po zisku sady vlétli domácí hráči za pomoci hlasivek fanoušků v napěchovaném areálu i do druhého setu a získali náskok 3:0. Vedení ale neudrželi a po jedné z mála chyb Schweinera na smeči prohrávali 14:15. Vzali si oddechový čas a po něm třemi v řadě body rozhodli o postupu.

"Podpora je neskutečná, asi proto hrajeme dobře jenom tady," poděkovali obecenstvu poslední čeští zástupci v soutěži v rozhovoru na kurtu. Po osmifinále diváci Schweinerovi k narozeninám dokonce zapěli. 

Schweiner zablokoval i první útok Brazilců ve čtvrtfinále, ale pak soupeř úvodnímu setu dominoval. Nekompromisně útočil a výborně bránil. Zvlášť 203 centimetrů vysoký olympijský vítěz a dvojnásobný mistr světa Alison byl nepřekonatelný.

Ve druhém setu ale i díky několika vydařeným blokům Schweinera domácí rychle vedli 10:4, povedlo se jim donutit Brazilce chybovat, náskok udrželi a vynutili si tie-break.

Vyrovnaný stav rozhodujícího dějství se změnil díky Schweinerovi a jeho bodu přímo z podání na 7:5. Perušič byl výborný v poli, ale v koncovce znovu zářil Schweiner. Po jeho bloku Češi vedli 9:6 a jeho další dva bloky proti Alisonovi zápas ukončily. "Nevím, jestli to je senzace, ale určitě jsme nebyli favority. O to cennější vítězství je," radoval se Perušič.

Češi si po utkání vyslechli i chválu od Alisona, který uvedl, že jsou perspektivní tým. "Když to řekne někdo, kdo vyhrál olympiádu, mistrovství světa a tolik toho dokázal, tak to je polichocení. Paráda," uvedl Schweiner.

Před rokem český pár v semifinále neuspěl a nakonec obsadil čtvrté místo, což je jeho nejlepší výsledek na turnaji této kategorie.

Turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu kategorie 4* v Ostravě:

Muži - play off:

2. kolo: Perušič, Schweiner (8-ČR) - Ermacora, Pristauz (28-Rak.) 2:0 (18, 19)

čtvrtfinále: Perušič, Schweiner - Alison, Álvaro Filho (20-Braz.) 2:1 (-13, 18, 11).

Těžká facka, zradila jsem týmový cíl, kála se Hermannová po nečekaném vyřazení Těžká facka, zradila jsem týmový cíl, kála se Hermannová po nečekaném vyřazení Čtěte zde
reklama