Golubicovou nedokázala porazit ani Strýcová. O finalistkách Fed Cupu rozhodne debl

Aktualizováno 17. 4. 2016 16:35
O tom, zdali se české tenistky potřetí v řadě podívají do finále Fed Cupu rozhodne závěrečná čtyřhra. Duel jedniček sice ovládla Karolína Plíšková, jenže pak nedokázala rozhodující bod proti Viktoriji Golubicové přidat Barbora Strýcová.
Viktorija Golubicová
Viktorija Golubicová | Foto: ČTK

Lucern - Až závěrečná čtyřhra rozhodne o tom, zdali do finále letošního Fed Cupu postoupí Češky, nebo Švýcarsko.

Po nedělním vítězství Karolíny Plíškové nad Timeou Bacsinszkou totiž Viktorija Golubicová porazila Barborou Strýcovou a srovnala stav duelu na 2:2. Oba nedělní singly jsme sledovali živě zde.

Do závěrečného deblu nastoupí za Švýcarsko Golubicová s Martinou Hingisovou, Česko nasadí dvojici Lucie Hradecká - Plíšková.

Plíšková začala podobně jako v sobotu

Do utkání jedniček vstoupila lépe Bacsinszká. S přehledem si držela servis a naopak získávala brejkboly. Ty však nedokázala proměnit a v devátém gemu přišel trest. Plíšková využila hned svou první brejkovou šanci a následně proměnila i první setbol.

"Na začátku byla lepší než já, podání si držela úplně s přehledem. Pro mě bylo důležité, že jsem se dokázala udržet ve hře a odvrátit ty brejkboly," řekla Plíšková bezprostředně po zápase v rozhovoru pro Českou televizi.

Všechno do forhendu

Švýcarku ztráta setu, ve kterém nebyla horší hráčkou, rozhodila a ve druhé sadě nezískala jedinou ze čtyř úvodních her. Plíšková si naopak počínala výborně. Míčky z její rakety létaly do slabé forhendové strany Bacsinszké, ze které přicházely chyby.

"Všichni víme, že má ten forhend prostě o něco slabší. Snažila jsem se toho využít a vyšlo to. Dnes jsem se cítila mnohem líp než včera, i hra soupeřky mi více vyhovovala. Snad to teď Bára Strýcová doklepne," uvedla Plíšková.

Češka v zápase dobře servírovala. Po svém prvním servisu získala 91 procent bodů a nasázela čtyři esa. Celý zápas pak trva hodinu a patnáct minut.

Strýcová na mečbol nedosáhla

Situace byla před čtvrtým zápasem podobná jako během prvního dne. A podobný byl také průběh prvního setu zápasu mezi Golubicovou a Strýcovou. Češce vycházely náběhy na síť, počkala si na své šance a díky dvěma brejkům úvodní sadu získala. Ačkoliv využila v jejím závěru až pátý setbol.

Na začátku druhého setu si obě soupeřky vzaly po jednom podání, za stavu 1:1 si už Strýcová vlastní servis podržela. Až do devátého gemu druhého setu to byl vyrovnaný boj a tenistky si dávaly dobrý pozor, aby nenabídly brejkbolovou šanci.

Ve zmíněném devátém gemu využila Golubicová brejkbol, ale dopodávat set se jí nepovedlo. Vzápětí se situace zopakovala. Plzeňská rodačka o podání přišla, zase je získala zpět a rozhodovat musel tiebreak. Golubicová spáchala před tiebreakem dvě dvojchyby a zdálo se, že znervózněla.

Zkrácená hra měla vyrovnaný průběh, za stavu 5:4 byla Strýcová dva míčky od vítězství. Česká tenistka však dvakrát přetáhla úder a rázem byl na světě setbol. Strýcová pak ještě zvládla vyrovnat na 6:6, jenomže další setbol odvrátit nedokázala a šlo se do třetí sady.

Třetí set ovládla Golubicová

V Lucernu se výrazně probudili diváci, které poctivě burcovala celá švýcarská lavička. Rozhozená Češka dělala spoustu chyb, čistou hrou přišla o podání a brzy prohrávala 0:3. Ani po snížení se obraz hry neměnil a 129. hráčka světa působila ve velké pohodě.

Několika skvostnými údery si dokráčela k mečbolům a jednoručným bekhendem po čáře á la Wawrinka uzavřela celý zápas. Golubicová se stala švýcarskou hrdinkou. Jako týmová dvojka uhrála oba dva body a dotáhla semifinále do čtyřhry. Se Strýcovou bojovala na kurtu přes dvě a půl hodiny.