Po 21 letech přiznání: Hughesová měla dopingový nález

7. 9. 2015 21:49
Clara Hughesová schovaná za Lindou de Vriesovou.
Clara Hughesová schovaná za Lindou de Vriesovou. | Foto: Reuters

Winnipeg - Olympijská vítězka v rychlobruslení Clara Hughesová z Kanady přiznala, že v roce 1994 měla na mistrovství světa v silniční cyklistice pozitivní dopingový test.

Na šampionátu v italském Agrigentu, kde obsadila čtvrté místo v časovce, neprošla kontrolou na zakázaný stimulant efedrin. V tichosti si pak mimo sezonu odpykala tříměsíční zákaz startů a dostala prý doporučení, aby o záležitosti pomlčela.

Sama prý netuší, jak se jí efedrin do těla dostal. "Věděla jsem, že jsem nepodváděla. Můžu se podívat komukoli do očí, i sobě a vím, že tak to bylo," řekla dvaačtyřicetiletá Hughesová v rozhovoru pro televizní stanici CBC News při příležitosti vydání svého životopisu.

Populární kanadská sportovkyně, která získala čtyři olympijské medaile v rychlobruslení a dvě v silniční cyklistice, připustila, že svým odhalením hodně riskuje. "Nemusela jsem o tom mluvit. Mohla jsem si to vzít do hrobu, ale prostě jsem cítila, že nemohu," uvedla Hughesová, která za své výkony obdržela i nejvyšší státní vyznamenání Řád Kanady.

Největšího úspěchu dosáhla v roce 2006 na olympijských hrách v Turíně, kde vyhrála závod na 5000 metrů, v němž obsadila čtvrté místo Martina Sáblíková. O čtyři roky později ve Vancouveru už triumfovala česká reprezentantka a Hughesová byla třetí.