reklama

Podraz, zuří kluby. Nemají peníze na energie, hrozí zavření sportovišť

Ilustrační foto Ilustrační foto autor: Tomáš Liška
Jako podraz ze strany úředníků ministerstva školství vnímá drtivá většina českých sportovních klubů a tělovýchovných jednot skutečnost, že nedostanou přislíbené státní dotace na provoz a údržbu sportovišť.

Praha - Sportovní kluby mají potíže. Problémem je, že nedostaly slíbené státní dotace na provoz a údržbu sportovišť. Klubům docházejí rezervy na placení faktur za energie. Někde odkládají puštění topení, řada z nich zvažuje zavření sportovišť. Umožnění čerpání dotace pouze pobočným spolkům, kterými většina klubů není, považují za diskriminační

Dotace na provoz a údržbu sportovišť nakonec budou. Stát první peníze pošle koncem listopadu Dotace na provoz a údržbu sportovišť nakonec budou. Stát první peníze pošle koncem listopadu Čtěte zde

Například Sportovní kluby Zlín měly podle schváleného rozdělení peněz, které podepsaly v dubnu, obdržet 750 tisíc korun. "Budu muset sehnat peníze nikde jinde, ale moc nevím, kde je vzít. Pokud nebudeme moct platit nájem, tak budeme muset některá hřiště uzavřít a lidi zde nebudou moct sportovat. To není klišé, ale holý fakt. Je to ze strany MŠMT velký podraz," uvedl jejich zástupce Jaroslav Kotala.

S půlmilionovou částkou počítala TJ Bohemians Praha, sdružující 4000 členů ve 24 sportovních odvětvích; fotbal pod její hlavičku nepatří. Jen na území Prahy provozuje tři velké sportovní areály. "My se nemůžeme vystavit do nějakého konkurzního řízení, do exekuce. Asi budeme muset nějakou halu prodat na komerční účely, aby z ní někdo pak udělal vietnamskou tržnici," poznamenal hořce představitel TJ Richard Šach.

Nepovažuje za řešení placení provozu z prostředků na program VIII, jak navrhlo ministerstvo školství. Program VIII je totiž určen na sportování dětí a mládeže a oddíly z něj hradí například platy trenérů mládeže, výjezdy mládežnických oddílů na soutěže nebo vybavení pro děti a mládež.

Netrpělivě na přislíbené finanční prostředky čeká také TJ Ostrava. "Na dotaci z tohoto programu čekáme jak na boží smilování. Dochází nám rezervy, abychom mohli uplatit faktury za elektřinu a teplo. O čtrnáct dní jsem pozdržel puštění topení. Situace je kritická," uvedl Tomáš Staníček. Za energie jeho jednota platí 300 tisíc korun měsíčně. Kvůli úsporám byli propuštěni někteří údržbáři.

Celkovou situaci v rozdělování peněz na sport na ministerstvu školství kritizoval Vlastimil Pabián z TJ Slovan Chabařovice. "Je neuvěřitelně chaotická a neodborná, aniž tomu 'pomohly' kauzy, které vyšetřuje Policie ČR. V této době, kdy už jsme připravovali žádosti na dotace příštího roku, se teprve vyřizují žádosti na Program IV, některé programy dosud nejsou uzavřené nebo vyplacené," popisoval.

V Jihlavě píšou premiérovi Sobotkovi

Ředitel SK Jihlava Jiří Procházka se kvůli podmínkám programu na provoz obrátil dopisem na premiéra Bohuslava Sobotku. "Upírají (klubům) právo požádat o tradiční podporu, kterou čerpaly z tohoto programu minulých 20 let. Z tohoto jednání se můžeme domnívat, že byl spáchaný trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele, a uvažujeme o podání podnětu jeho vyšetření Policii České republiky," dodal.

Náměstek pro řízení sekce sportu a mládeže ministerstva Karel Kovář prohlásil, že další úpravu programu nevylučuje, ale zdá se mu nepravděpodobná.

Rozdělovat peníze jen podle členské základny? Může to mít fatální dopad i na biatlon, říká Kejval Rozdělovat peníze jen podle členské základny? Může to mít fatální dopad i na biatlon, říká Kejval Čtěte zde

"Já si myslím, že vždycky je možnost, byť jsem si skoro jistý, že všechna možná řešení, které jsme navrhovali v rámci situace, jsme probrali. A vzhledem k tomu termínu nevím, zda se nám podaří najít jiné řešení," uvedl Kolář.

Dotace na provoz a údržbu fungovaly dvacet let. Na letošek byly peníze rozděleny už v dubnu a kluby s nimi ve svých rozpočtech počítaly. Ministerstvo ale na konci září program zrušilo s vysvětlením, že byl v listopadu 2016 vypsán špatně, a pak ho vypsalo znovu.

Podle Kováře to nesouvisí s dotační kauzou, která na jaře českým sportem otřásla. "Programy prošly vnitřním auditem a vnitřní audit nám doporučil další postup z hlediska transparentní metodiky, nezkoumal samotnou výzvu," vysvětlil.

reklama