Pogačar obhájí vítězství na Tour de France. Předposlední etapu vyhrál Wout van Aert

17. 7. 2021 17:59
Slovinský cyklista Tadej Pogačar obhájí vítězství na Tour de France. V předposlední etapě, kterou byla časovka na 30,8 kilometru, obsadil osmé místo a má více než pětiminutový náskok na druhého Jonase Vingegaarda z Dánska.
Tadej Pogačar
Tadej Pogačar | Foto: Reuters

S odstupem 21 sekund obsadil druhé místo v boji s chronometrem Dán Kasper Asgreen a třetí skončil Vingegaard o dalších jedenáct sekund zpět. Porazil sice Pogačara, ale z jeho výrazného náskoku ukrojil jen 25 sekund.

Třítýdenní závod zakončí nedělní etapa dlouhá 108,4 km s cílem v Paříži, v které už se podle tradice nezávodí. Vyhrát Tour dvakrát po sobě dokázal naposledy Brit Chris Froome, který v letech 2015-17 zvítězil dokonce třikrát v řadě.

Loni Pogačar triumfem v časovce v předposlední den Tour připravil o celkové vítězství krajana Primože Rogliče, tentokrát sám hájil žlutý trikot. Na trati z Libourne do Saint-Émilion ztratil na Van Aerta téměř minutu a nenavázal na časovkářské vítězství v páté etapě, ale příliš mu to vadit nemuselo.

"Jsem rád, že už je konec. Užil jsem si každý kilometr, i když jsem i dost trpěl. Bylo děsné vedro," řekl Pogačar po časovce, která se jela v 30 stupních Celsia. Do dějin závodu se zapíše jako nejmladší dvojnásobný vítěz.

Šestadvacetiletý Van Aert si dojel pro páté etapové prvenství na Tour v kariéře. Bývalý trojnásobný mistr světa v cyklokrosu opět prokázal svou všestrannost - na nejslavnějším závodě světa dokázat zvítězit v hromadném spurtu, horské etapě i v časovce. V ní uspěl jako první Belgičan od roku 1985, kdy vyhrál časovku Eric Vanderaerden. Rovinatou trať proletěl průměrnou rychlostí 52,8 km/h.

"Vyhrát časovku na Tour byl jeden z hlavních cílů v mé kariéře. Soustředil jsem se na dnešek už pár dní předem a jsem rád, že to vyšlo. Byl to dokonalý den," pochvaloval si Van Aert, který je celkově devatenáctý s mankem přes 57 minut na Pogačara.

Český cyklista Petr Vakoč obsadil v časovce 115. místo s odstupem přes pět minut na vítěze. V celkovém pořadí je při své druhé účasti na Tour o tři příčky níže.

Cyklistický závod Tour de France - 20. etapa: individuální časovka z Libourne do Saint-Émilion (30,8 km):

1. Van Aert (Belg./Jumbo-Visma) 35:53, 2. Asgreen (Dán./Deceuninck-Quick Step) -21, 3. Vingegaard (Dán./Jumbo-Visma) -32, 4. Küng (Švýc./Groupama-FDJ) -38, 5. Bissegger (Švýc./EF Education-Nippo) -44, 6. Cattaneo (It./Deceuninck-Quick Step) -49, 7. Bjerg (Dán./SAE Team Emirates) -52, 8. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) -57, 9. Cort (Dán./EF Education-Nippo) -1:00, 10. Van Baarle (Niz./Ineos Grenadiers) -1:21, …115. Vakoč (ČR/Alpecin-Fenix) -5:15.

Průběžné pořadí: 1. Pogačar 80:16:59, 2. Vingegaard -5:20, 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) -7:03, 4. O'Connor (Austr./AG2R-Citroën) -10:02, 5. Kelderman (Niz./Bora-hansgrohe) -10:13, 6. Mas (Šp./Movistar) -11:43, 7. Lucenko (Kaz./Astana) -12:23, 8. G. Martin (Fr./Cofidis) -15:33, 9. Bilbao (Šp./Bahrajn Victorious) -16:04, 10. Urán (Kol./EF Education-Nippo) -18:34, …118.Vakoč -3:47:37.