Poláčková vylezla z kanceláře až na střechu světa

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
18. 5. 2007 0:00
Poláčková je první Češkou na Mount Everestu
Horolezkyně Klára Poláčková, dlouhovlasá krasavice, působí v základních táborech plné zarostlých chlapů vždy jako zjevení.
Horolezkyně Klára Poláčková, dlouhovlasá krasavice, působí v základních táborech plné zarostlých chlapů vždy jako zjevení. | Foto: Agentura Focus

Praha - Klára Poláčková se 16. května stala historicky první "ryzí" Češkou, která vylezla na Mount Everest. V roce 1999 stanula na vrcholu Mount Everestu Renata Chlumská, dcera českých emigrantů. Ta je však rodilou Švédkou.

Kláře Poláčkové ještě ani není třicet let, její zážitky se však vyrovnají bohatým vzpomínkám nejednoho horala pamětníka. Pochází z Prahy, představě typického Pražáka se však zcela vymyká. Zvídavost a podnikavost ji stále ženou za dalšími dobrodružstvími.

Její život  provází jako znamení zkratka BC. Značí jednak dosažený vysokoškolský titul z Anglo-American College v Praze, který jí otevřel dveře k solidní pozici PR managera na britských ministerstvech v Londýně, jednak "basic camp", neboli základní tábor. Ten jí pravidelně otevírá dveře k jejím milovaným velehorám.

Kromě  horolezectví stíhá celou řadu dalších sportů, závodně se věnuje tenisu, lyžuje, potápí se. To vše spolu s posilovnou, atletickým oválem a bazénem ji dává nezbytnou kondici pro zdolávání  vrcholků.

Generálky na Everest

V roce 2005 vylezla na nejvyšší horu Jižní Ameriky Aconcaguu (6962 m). Do Argentiny se vypravila v polovině ledna s kamarádem z Nového Zélandu, s nímž se seznámila v Londýně.

Vrcholu chtěli dosáhnout po ledovci. Jenže ten byl hluboko pod sněhem, zvolili proto nakonec jednodušší cestu.

Za dva týdny stanula Klára Poláčková na hoře bez Novozélanďana, zato se třemi Poláky. Kamaráda zmohly dýchací potíže, jejichž zdravotní následky pociťuje dodnes.

ČASOVÝ PLÁN EXPEDICE

29. březen 2007: odlet z Prahy do Kathmandu

3. -  9. duben: cesta přes Lhasu a Tibetskou plošinu do základního tábora - Everest Base Camp (5200 m)
13. - 16. duben: cesta do předsunutého základního tábora  ("ABC", 6440 m)
16.duben - 22. květen: výstup na Everest z ABC výstup přes tábory 1-4

11. červen: Odlet z Kathmandu do Prahy

Zdroj: www.klarapolackova.cz

V květnu 2006 se vydala na svou první expedici do Himaláje. Pro začátek zvolila nepříliš technicky náročnou osmitisícovku Cho Oyu (8201 m). Protřelí horalové jí někdy dokonce označují za "choďák", jednoduchá záležitost to však rozhodně není.

Vypravila se na ni s pěti Angličany a s průvodcem Tashim Tenzingem, vnukem legendárního šerpy Tenzinga Norgaye, který v roce 1953 s Edmundem Hillarym jako první stanul na Mount Everestu.

"Tyrkysovou bohyni", šestou nejvyšší horu světa, zdolala Klára jako teprve druhá Češka v historii. Poslední úsek absolvovala s pomocí umělého kyslíku.

Když se ráno 9. května 2006 rozhlížela z výšky 8 201 metrů, uchvátil ji pohled na sluncem zalitý Everest. To byla její další výzva.

Roman Langr ve stanu při loňském dobývání osmitisícovky Dhaulagiri.
Roman Langr ve stanu při loňském dobývání osmitisícovky Dhaulagiri. | Foto: www.romanlangr.cz
Na K2 chci vylézt, protože se mi líbí
Rozhovor s horolezcem z Linhartic Romanem Langrem o chystané expedici na K2, nejtěžší osmitisícovku světa.

Cesta na střechu světa

Na expedici na nejvyšší horu světa vyrazila opět s Tashim Tenzingem. Zahájila ji začátkem dubna příletem do Kathmandu, hlavního města Nepálu.

Následoval přesun přes tibetskou metropoli Lhasu a  město Gyantse do základního tábora ve výšce 5200 metrů.

Na vrcholu Cho Oyu v květnu 2006.
Na vrcholu Cho Oyu v květnu 2006. | Foto: Klára Poláčková

V polovině dubna vystoupali o další 1500 metrů výše do  tzv. "ABC",  Advance Base Campu, neboli předsunutého základního tábora.

Následovalo zdlouhavé a vyčerpávající donášení materiálu do tábora 1 a 2 a cesta zpět až "dolů" do "BC".

V neděli 13. května expedice znovu stoupala směr tábor 2, v úterý došplhala až do tábora 3 ve výšce 8400 metrů. Zde se však dlouho nezdržela,  úterek byl totiž  určen za "vrcholový den".

Cesta na samotný vrchol začala po deváté večerní. V noci zastihla horaly silná chumelenice, v níž uvažovali o cestě zpět. I přes dramatické chvilky však nakonec vrchol zdárně s pomocí kyslíku dobyli po osmé hodině ranní místního času.

"Až cestou zpátky dolů jsem pořádně viděla, kudy jsme v noci šli a nebylo mi z toho moc dobře. Chvílemi by stačil i jeden krok mimo fixní lana a člověk by letěl," popisuje výstup na svých internetových stránkách Klára Poláčková.

Klára Poláčková na tiskové konferenci před expedicí na Mount Everest.
Klára Poláčková na tiskové konferenci před expedicí na Mount Everest. | Foto: Agentura Focus

Spoluautor stránek www.klarapolackova.cz  si z ní dělal legraci, že na onu pověstnou střechu světa lezla proto, aby se mohla zdarma najíst a napít v proslavené hospůdce Rum Doodle v Kathmandu.

"Proč by tam nahoru jinak lezla?" pokládá si autor řečnickou otázku. Na menu zdarma má totiž nárok jen ten, kdo zdolá Everest. Teď už  má na něj právo i Klára Poláčková.

Výprava si vymezila na zdolání Everestu čas od 16. dubna do 22. května. Odlet z Kathmandu do Prahy plánovala na 11. června, podle posledních zpráv by se však měla cesta zpět urychlit.

Článek vznikl za pomoci internetových stránek www.klarapolackova.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy