reklama

Policie zatkla atleta. Falšoval věk

Keňská policie dnes zatkla člena juniorské atletické reprezentace a obvinila ho z falšování údajů o jeho věku. K zadržení vytrvalce Thomase Loriongosiwy došlo na popud ministra sportu Mainy Kamandy, který se akce spolu s trojicí policistů osobně zúčastnil. K dispozici prý má kopie dvou pasů na běžcovo jméno s různými daty narození. 

Podle ministra jsou do falšování údajů zapleteni i lidé z keňského atletického svazu. Funkcionáři to však jednoznačně popřeli. Sami prý mohou údaje o věku sportovců kontrolovat jen těžko, protože nemají možnost si dokumenty ověřit. 

"Musíme spoléhat na dokumenty, které nám předloží sportovci. Téma věku atletů jsme sami vloni otevřeli," řekl předseda svazu Isaiah Kiplagat. Podivil se nad tím, že úřady vydaly mladíkovi dva různé pasy. "Chceme, aby nám to vysvětlili," řekl. 

Skandál vážně narušil přípravu reprezentace na juniorské mistrovství světa, které se uskuteční za dva týdny v Pekingu. 

Podle jednoho z pasů se Loriongosiwa narodil 14. ledna 1982, podle druhého 14. května 1988. Atlet za Keňu startoval na dubnovém juniorském mistrovství světa v krosu, který je přístupný pro závodníky od 18 do 19 let. 

Zatčení přišlo týden po setkání Kamandy s předsedou mezinárodní atletické federace IAAF Laminem Diackem, kde se hovořilo právě o falšování věku keňských sportovců. Dva juniorští atleti, kteří nyní závodí za Bahrajn, byli kvůli podezření z podvádění s datem narození zatčeni začátkem července na letišti v Keni.

reklama