Portland po smršti Lillardových trojek porazil v NBA Oklahomu

11. 1. 2016 9:42
Damian Lillard nastřílel v posledních třech minutách nedělního utkání NBA proti Oklahomě pět tříbodových košů.
Damian Lillard (Portland Trail Blazers) v akci
Damian Lillard (Portland Trail Blazers) v akci | Foto: Reuters

New York - Rozehrávač Portlandu Damian Lillard nastřílel v posledních třech minutách nedělního utkání NBA proti Oklahomě pět tříbodových košů a Trail Blazers díky němu zvítězili 115:110. Jeho hvězdné chvíle nastaly nedlouho poté, co tři minuty a 19 sekund před koncem zvýšil oklahomský Andre Roberson na 103:95 pro hosty. Lillard měl v té době na kontě 14 bodů.

Pětadvacetiletý špílmachr pak ale vzal zodpovědnost na sebe. Trefil tři trojky v řadě a po další úspěšné dalekonosné střele spoluhráče Allena Crabbea přidal ještě dvě. V samém závěru pojistil obrat trestnými hody a zápas zakončil s 31 body na kontě.

"Viděl jsem dobře na obroučku, tak jsem zahájil palbu," konstatoval Lillard, který celkem proměnil osm ze 14 trojkových pokusů. Sám ale za klíčový okamžik označil zákrok spoluhráče Masona Plumleeho, který půl minuty před koncem za stavu 113:110 zblokoval střelu Serge Ibaky z bezprostřední blízkosti koše. "Ten to zlomil. To byla ta opravdová vítězná akce," řekl Lillard.

Nejlepším střelcem Oklahomy byl s 28 body Kevin Durant, ve čtvrté části ale nedal ani koš. Russel Westbrook nastřílel 25 bodů, přidal 15 asistencí a jediný doskok jej dělil od zisku triple doublu.

Basketbalisté Los Angeles Clippers vyhráli podeváté za sebou, byť hosty z New Orleans udolali až po prodloužení 114:111. Pelicans vybojovali nastavení zásluhou Jruea Holidaye, který sekundu a půl před koncem čtvrté čtvrtiny proměnil tři trestné hody. V prodloužení ale měli navrch domácí, Chris Paul k výhře pomohl 25 body a 11 asistencemi. Pelicans vedl Holiday s 29 body a 11 doskoky.

Až v prodloužení rozhodli o výhře 107:103 i hráči Houstonu proti Indianě. Nejlepším střelcem vítězů byl netradičně Trevor Ariza s 24 body. Dwight Howard přidal 21 bodů a 17 doskoků a James Harden se dostal také na 21 bodů.

Vedoucí tým Východní konference Cleveland potřeboval k výhře nad nejslabším celkem soutěže Philadelphií maximální výkon LeBrona Jamese. Hvězda Cavaliers se na vítězství 95:85 podílela 37 body a devíti asistencemi.

Výsledky NBA:

Denver - Charlotte 95:92, Houston - Indiana 107:103 po prodl., LA Clippers - New Orleans 114:111 po prodl., LA Lakers - Utah 74:86, Memphis - Boston 101:98, Minnesota - Dallas 87:93, New York - Milwaukee 100:88, Philadelphia - Cleveland 85:95, Portland - Oklahoma City 115:110.