Pražský maraton vyhrál Keňan Patrick Terer, z Čechů Pechek

OBRAZEM Takhle trpěl český vítěz Pražského maratonu
Dvacátý ročník Pražského mezinárodního maratonu vyhrál Keňan Patrick Terer. Třiadvacetiletý vítěz časem 2:08:07 zaostal za traťovým rekordem bezmála o dvě a půl minuty.
Druhý doběhl další Keňan Evans Chebet,...
... třetí místo vybojoval Cutbert Nyasango ze Zimbabwe.
Obhájce loňského prvenství Nicholas Kemboi z Kataru skončil šestý.
11. 5. 2014 11:32

Praha - Keňan Patrick Terer vyhrál Pražský maraton a v dvacátém ročníku závodu v ulicích české metropole vylepšil loňské třetí místo.

Třiadvacetiletý vítěz neoficiálním časem 2:08:07 zaostal za traťovým rekordem bezmála o dvě a půl minuty. Druhý doběhl další Keňan Evans Chebet, třetí místo vybojoval Cutbert Nyasango ze Zimbabwe.

Závod žen suverénně vyhrála největší favoritka Firehiwoth Dadová z Etiopie, jež ukončila čtyřleté panování Keňanek. Časem 2:23:34 se zařadila na druhé místo v historii závodu, rychleji běžela jen Lydia Cheromeiová z Keni v roce 2011, a to přesně o minutu. Třicetiletá Dadová je teprve druhou etiopskou vítězkou po Leile Amanové, jež vyhrála v roce 2004. Dnes však běžkyně z Etiopie závod ovládly a obsadily prvních šest míst.

Mužským domácím šampionem se stal Petr Pechek, svůj třetí český titul získal v čase 2:21:41, celkově doběhl třináctý. Ženský šampionát pro sebe poprvé rozhodla na celkovém 11. místě Kateřina Kriegelová za 2:51:04.

Terer po dvou letech, kdy se v Praze hrála etiopská a katarská hymna, vrátil triumf v mužském závodě do Keni a stal se 14. vítězem z této vytrvalecké velmoci. Od počátku se držel ve vedoucí skupině, jež se od mezičasu na půlmaratonu začala z deseti členů postupně zmenšovat.

Pechek na českém trůnu po dvou letech

Tempo vodiče Petera Kiruie, vítěze dubnového Pražského půlmaratonu, postupně přestali akceptovat další, a když na 30. kilometru "pace maker" odstoupil, zůstali v čele jen Terer a Chebet. První z nich se začal soupeři vzdalovat zhruba na 38. kilometru a v začínajícím dešti zvítězil s desetisekundovým náskokem. "Byl silný vítr. Měl jsem pocit, že foukalo na celé trase, ale překonal jsem to," řekl vítěz v televizním rozhovoru.

Neprosadili se papírový favorité, zejména majitel druhého času maratonské historie Moses Mosop z Keni, který se vrací k běhání po zranění kolena, se záhy z popředí vytratil a doběhl 12. v čase 2:20:37. Obhájce prvenství Nicholas Kemboi z Kataru skončil šestý.

Pechek se na český trůn vrátil po dvou letech, kdy bral druhá místa. Ještě na 35. kilometru přitom nebyl na medailové pozici. "Nečekal jsem, že bych je mohl ještě doběhnout," přiznal Pechek. S časem byl spokojený. "Chtěl jsem běžet pod 2:20, ale na to jsem neměl. Foukal vítr, v těchto podmínkách to odpovídá," řekl. Loňský šampion Jiří Homoláč skončil třetí za Vítem Pavlištou.

Pražský maraton:

Muži: 1. Terer 2:08:07, 2. Chebet (oba Keňa) 2:08:17, 3. Nyasango (Zimb.) 2:09:52, 4. Manza 2:12:01, 5. Yego (oba Keňa) 2:12:55, 6. Kemboi (Kat.) 2:13:03, ...13. Pechek 2:21:41, 14. Pavlišta 2:21:49, 15. Homoláč (všichni ČR) 2:22:12.

Ženy: 1. Dadová 2:23:34, 2. Etichaová 2:27:31, 3. Bekereová 2:28:03, 4. Desalegenová 2:31:25, 5. Genemová 2:32:19, 6. Tilahunová (všechny Et.) 2:34:14, ...11. Kriegelová 2:51:04, 13. Kamínková 2:53:50, 15. Havránková (všechny ČR) 2:58:36.

MČR:

Muži: 1. Pechek (Maratonstav Úpice) 2:21:41, 2. Pavlišta (Slovan Liberec) 2:21:49, 3. Homoláč (AK Kroměříž) 2:22:12.

Ženy: 1. Kriegelová (ASK Počerady) 2:51:04, 2. Kamínková (AK Olomouc) 2:53:50, 3. Havránková (Olymp Praha) 2:58:36.