reklama

Před daviscupovým zápasem s Německem je "strašákem" mladý Zverev

Alexander Zverev Alexander Zverev autor: ČTK
Zatímco do české sestavy se vrátil Tomáš Berdych, v domácím týmu představuje velkou hrozbu nadějný Alexander Zverev.

Praha - Základním cílem českých tenistů v letošním ročníku Davisova poháru je vyhnout se utkání o záchranu. K jeho naplnění musí vyhrát příští týden první kolo v Německu a v Hannoveru je nečeká snadný úkol. Zatímco do české sestavy se vrátil Tomáš Berdych, v domácím týmu představuje velkou hrozbu nadějný Alexander Zverev.

"Důležité je vyhrát, vyhnout se baráži a mít klid, ale čeká nás velice těžký zápas," řekl kapitán Jaroslav Navrátil při oznámení nominace, v které jsou se sedmým hráčem světa Berdychem ještě Radek Štěpánek, Lukáš Rosol a Jiří Veselý.

Němci s největší pravděpodobností postaví do dvouher dvaatřicetiletého Philippa Kohlschreibera (28. v žebříčku dvouhry ATP) a osmnáctiletého Zvereva (56.), vycházející talent. "Viděl jsem je hrát a jejich forma je velice dobrá," řekl Navrátil a za větší hrozbu označila Zvereva. "Je to skoro větší strašák než Kohlschreiber. Ten má svoji hru, je zkušený, ale nemá nás čím překvapit. Zverev udělal poslední dobou velký pokrok, hodně se zlepšil a může být nebezpečnější než Kohlschreiber," odhadl Navrátil.

Zverev může být jednička

Zverev se na nedávném turnaji v Marseille střetl s Berdychem a český hráč vyhrál až ve třech setech. "Zverev má vynikající servis a zlepšil pohyb. Jeho nejlepším úderem je křížný bekhend. Dělá málo chyb a tlačí," řekla Navrátil o skoro dvoumetrovém Zverevovi. Synovi ruských rodičů se předpovídá velká budoucnost. "Myslím, že to může být do budoucna první hráč světa, když se nezraní," mínil dokonce Navrátil.

V Davisově poháru se Zverev představí poprvé, což může být jeho nevýhoda. "Nikdo neví, co to s ním udělá doma. Na turnajích ale hraje bez tlaku a zvládá zápasy jak rutinér, který nemá osmnáct, ale pětadvacet," řekl Navrátil. V prvním dnu duelu s Českem by měl Zverev narazit na Berdycha. "A tam může hrát bez tlaku."

V české sestavě je jedinou neznámou role druhého hráče dvouhry v pátek proti Kohlschreiberovi. "Veselý má stejnou hru jako Kohlschreiber, ale ten je zkušenější a kvalitnější. Rosol ho může zaskočit svým atypickým a rychlým tenisem, ale zase to je na tři (vítězné) sety," analyzoval Navrátil. V úvahu přichází i start sedmatřicetiletého Štěpánka. "Budu čekat, jak se bude cítit a jestli vůbec Radek bude chtít hrát," řekl kapitán.

Výhodou českých tenistů by měla být čtyřhra. Berdych se Štěpánkem v týmové soutěži vyhráli 15 zápasů a jen dva prohráli. Proti nim domácí nasadí asi deblistu Philippa Petzschnera a k němu buď Kohlschreibera nebo Dustina Browna. "Petzschner je kvalitní deblista, Brown dobře podává, ale myslím, že naši kluci jsou nesmírně kvalitní a debl by měl být nakloněn na naši stranu," věřil český kapitán.

reklama