Premiérový paralelní obří slalom vyhrál v Alta Badii Nor Jansrud

21. 12. 2015 19:53
Kjetil Jansrud bral vítězství v premiérovém paralelním obřím slalomu s rezervou. | Foto: Reuters

Alta Badia (Itálie) - Premiéru paralelního obřího slalomu ve Světovém poháru vyhrál v Alta Badii norský lyžař Kjetil Jansrud. Ve finále porazil svého krajana Aksela Lunda Svindala, jenž se díky nečekanému zisku 80 bodů vrátil do čela seriálu před favorizovaného Marcela Hirschera.

Rakušan Hirscher vyhrál v italském zimním středisku v neděli klasický obří slalom a dostal se na první místo pořadí SP, ale pohárová novinka mu nevyšla. V prvním kole, jež se jako jediné jelo na dvě jízdy, v duelu s Italem Riccardem Tonettim nezvládl skok a neprojel branku. Po vyřazení tak byl klasifikován jako osmadvacátý z 32 startujících.

Netypická disciplína nevyšla ani dalším favoritům. Už v prvním kole se rozloučili i Američan Ted Ligety, Němec Felix Neureuther či Nor Henrik Kristoffersen.

Naopak do semifinále postoupilo kvarteto lyžařů mimo elitní desítku hodnocení SP v obřím slalomu. Nejlépe postavený byl před dneškem čtrnáctý Švéd André Myhrer, jenž nakonec v jízdě o třetí místo porazil Němce Dominika Schwaigera.

Jako show pro diváky dobrý, ale body?

Norské finále pro sebe rozhodl s náskokem 22 setin Jansrud a oslavil jedenáctou pohárovou výhru v kariéře. "Řekněme si to na rovinu: tohle nebyl normální obří slalom. Osobně musím přiznat, že asi není správné, aby se za tenhle závod dávaly body. Ale jako show pro diváky je to určitě dobré," řekl překvapivý vítěz.

Podobně hodnotil premiéru paralelního obřího slalomu Svindal, jenž se díky ní dostal o 57 bodů do čela SP před velkého rivala Hirschera. "Když jsem viděl, že jsme ve finále s Kjetilem, říkal jsem si, že to není normální. Vždyť je to jako stupně vítězů v Beaver Creeku," připomněl Svindal rychlostní závody v USA. "Beru těch 80 bodů jako milý dárek," dodal urostlý Nor.

Světový pohár pokračuje už v úterý dalším nočním závodem v Madonně di Campiglio a Hirscher by v tomto klasickém slalomu mohl teoreticky opět převzít vedení v SP.

SP v sjezdovém lyžování v Alta Badii (Itálie):

Muži - paralelní obří slalom: 1. Jansrud, 2. Svindal (oba Nor.), 3. Myhrer (Švéd.), 4. Schwaiger (Něm.), 5. Pichot (Fr.), 6. Blardone (It.), 7. Caviezel (Švýc.), 8. Faivre (Fr.), 9. Jitloff (USA), 10. Muffat-Jeandet (Fr.).

Průběžné pořadí obřího slalomu (po 5 závodech): 1. Hirscher (Rak.) 363, 2. Muffat-Jeandet 252, 3. Neureuther (Něm.) 209, 4. Kristoffersen (Nor.) 189, 5. Faivre 168, 6. Ligety (USA) 157, ...39. Krýzl (ČR) 15.

Průběžné pořadí SP (po 12 závodech): 1. Svindal 600, 2. Hirscher 543, 3. Jansrud 407, 4. Kristoffersen 289, 5. Muffat-Jeandet 276, 6. Neureuther 269, ...83. Krýzl 17.