reklama

České štafetové stříbro se nerodilo snadno. Za medaili děkujeme Kateřině Nash, říká Kulhavý

Kateřina Nash Kateřina Nash autor: ČTK
Čeští bikeři slaví na domácím mistrovství světa v Novém Městě na Moravě první medaili. Stříbro ze štafety vyjelo kvarteto Průdek, Holec, Nash a Kulhavý.

Nové Město na Moravě - Co se v prvním dnu světového šampionátu bikerů v Novém Městě na Moravě ve sprintech nepovedlo Barboře Průdkové, podařilo se ve čtvrtek české štafetě. Kvarteto ve složení Průdek, Holec, Nash a Kulhavý vybojovalo stříbrné medaile, porazilo Švýcarsko a podlehlo pouze obhajující Francii. Pojďme si shrnout, co stříbrnému úspěchu předcházelo.

Čeští bikeři vyjeli na domácím MS na Vysočině ve štafetě stříbro, nestačili pouze na Francouze Čeští bikeři vyjeli na domácím MS na Vysočině ve štafetě stříbro, nestačili pouze na Francouze Čtěte zde

Po bouřce bouřily tribuny

Odpoledne bylo v Novém Městě ve znamení silné bouřky a hned několika průtrží mračen, které dosti změnily charakter závodní trati. "Bylo to o hodně jiné, než včera. Bylo dobré si to projet před závodem a podle toho upravit rychlost a taky stopu. Včera jsme to lítali přes kořeny, to se dneska nedalo. Dneska to bylo potřeba jinak," vysvětlila Kateřina Nash.

Těsně před šestou hodinou, kdy zazněl startovní výstřel štafetového závodu, se ale počasí jako zázrakem umoudřilo, místy dokonce vysvitlo slunce. Po zbytek dne tak již v areálu Vysočina arény bouřily jen velmi slušně zaplněné tribuny. "Už dneska to byl slušný rachot. Ani si nedovedu představit, jak to bude vypadat o víkendu," komentovala tradičně hlučné publikum Nash.

Letící Francouz, Holcův technický problém

Na první úsek v českém dresu nastoupil „třiadvacítkář“ Matěj Průdek. Po trati doslova letícího Francouze Koreczkého sice nebyl schopen následovat, pomyslný štafetový kolík ale juniorovi Richardu Holcovi předával na slušné pozici. V USA žijící Holec hovořící nepřeslechnutelným americkým přízvukem měl ale hned z kraje svého úseku technický problém.

"Na prvním skoku jsem šel na přední kolo, spadl mi řetěz a pohnulo se sedlo. Stálo to asi těch 30 sekund, taky nějakou tu rychlost," vysvětloval Holec. Nejmladší člen předával na deváté pozici se ztrátou zhruba minuty a čtvrt na Francii. Češi ale měli v záloze ještě silné duo Nash – Kulhavý.

Trenér Zapletal: Mladíci to zvládli

"Pro nás byly důležité ty první dva úseky. Tam máme nejmladší kluky v těch kategoriích. Důležité bylo, aby zůstali na pozicích na dohled čela. Jiná taktika nebyla a oni to dokázali," byl s výkonem českých mladíků spokojený reprezentační trenér Zapletal. "A Káča jela, jak jela, to bylo famózní," dodal.

Ano, hrdinkou dne byla Kateřina Nash. Účastnice několika zimních i letních olympiád přebrala štafetu na devátém místě a začala neuvěřitelná stíhací jízda. "Katka udělala závod," přikyvoval na tiskové konferenci uznale i Jaroslav Kulhavý. "Jako tradičně s Jardou nemůžu souhlasit, štafeta je o čtyřech lidech," oponovala mu v dobrém rozmaru sama Nash. O hlavní postavě českého týmu a zřejmě i celého závodu ale nemůže být pochyb.

Nash předjížděla jednu soupeřku za druhou

Nash po počátečním přetahování s Američankou Davisonovou nabrala tempo, dojela velkou skupinu bojující o druhé místo a dále předjížděla jednu soupeřku za druhou. "Jakmile jsem je dojela, chtěl jsem je předjet. A jet si vlastní stopu," vysvětluje.

Za jeden okruh dokázala rodačka z Prachatic na úřadující světovou šampionku Pauline Ferrand-Prévotovou stáhnout zhruba minutu. To hovoří samo za sebe, byť Francouzka a jediná cyklistka historie pyšnící se titulem světové šampionky v cyklokrosu, silničním závodě i na horských kolech přiznala, že ještě po jarní vleklé nemoci není úplně fit. A podle české závodnice to mohlo být ještě o něco lepší: "Mrzelo mě, že jsem se před posledním sjezdem nedostala přes ty dvě soupeřky. Mohla jsem Francouzku stáhnout ještě o trochu víc."

Kulhavý startoval, na rozdíl od hlavních rivalů

Po Nash se na trať vydal Jaroslav Kulhavý. Jeho největší soupeři Schurter s Absalonem sice zvolili před nedělním závodem radši odpočinek, Kulhavý ale s účastí příliš neváhal. "O tom nebylo pochyb. Jarda i Katka jsou hrdí, že můžou jet," pochvaluje si reprezentační trenér. "Určitě ne, mně to docela vyhovuje. Zapadá mi to do tréninku, máme to vyzkoušené, takže jsem věděl, že pojedu," reagoval Kulhavý na dotaz, zda také neuvažoval o vynechání závodu. Vždyť ještě o uplynulém víkendu závodil ve Francii na světovém šampionátu maratonců.

Rodák z Ústí nad Orlicí sice Francouze Sarroua nepatrně stáhl, Francie ale opět zlato s přehledem obhájila. "Dneska jsem od sebe čekal možná trochu lepší výkon, ale bylo to hodně náročné. Snažil jsem se neriskovat. Po té bouřce byly jiné stopy. Ale výkonnost je, kde by měla být," nebyl se svým výkonem Kulhavý úplně spokojen.

I druhé místo je ale pro české bikery úspěchem. Forma protagonistů navíc napovídá, že by se nemuselo jednat o poslední českou medaili z tohoto mistrovství.

reklama