reklama

Přijde Česko o rychlobruslařský zázrak?

Praha - Je jí osmnáct let, ale soupeřky z mnohem vyspělejších rychlobruslařských zemí se jí už bojí. Martina Sáblíková je obrovským talentem v Česku méně známé a populární olympijské disciplíny. Na olympijském oválu v Turíně si dojela pro čtvrté místo v závodě na 5000 metrů. Za čtyři roky ve Vancouveru to má být ale mnohem lepší, věští experti. Bude to ale v barvách České republiky?

Ohledně budoucnosti rychlobruslařské komety se vyrojilo několik otazníků. Co bude dál? To je ten největší. Rychlobruslařská kometa se totiž připravuje ve spartánských podmínkách a v podstatě bez peněz. To musí skončit, prohlásil rezolutně její trenér Petr Novák v rozhovoru pro Hitrádio Vysočina.

V zemi navíc chybí rychlobruslařská dráha. "Tohle je boj proti větrným mlýnům. Já už nechci dál nic připravovat v těch podmínkách, ve kterých jsme byli. Bez peněz už do toho dál nejdu, to říkám na rovinu," uvedl Novák.

Obává se, že ani senzační olympijský úspěch Sáblíkové ke zlepšení tréninkových podmínek nepomůže. "Mám pocit, že se nic nezmění. Martině je osmnáct, příští olympiáda je za čtyři roky, nemůžeme na nic čekat. Mám pocit, že ve Vancouveru medaili mít bude. Ale ne za Českou republiku," poznamenal trenér.

Už nyní má Sáblíková na stole nabídky ze zahraničí. "Otázka je, jestli jich využít. Prostě není možné, aby se připravovala bez peněz jako letos," zlobil se v rozhovoru Novák.

Vše mohou zachránit osobní sponzoři. Kolem Sáblíkové již začali kroužit. "Už jsme s jednou firmou prakticky dohodnuti. Během dvou týdnů, měsíce by se to mělo podepsat," svěřila se po návratu z Turína novinářům, konkrétní ale už být nechtěla. Prý až potom. Každopádně právě osobní sponzoři by mohli českou rychlobruslařku postrčit na absolutní světovou špičku.

reklama