Smutný přehled roku 2020. Zemřeli Bryant, Maradona, české legendy i mladá motorkářka

Aktualizováno 31. 12. 2020 18:00
Připomeňte si sportovce, kteří zemřeli v roce 2020.

Paulo Goncalves (motorismus)

V sedmé etapě Rallye Dakar zahynul portugalský motocyklista Paulo Goncalves. Čtyřicetiletý jezdec měl těžký pád na 276. kilometru rychlostní zkoušky, při kterém utrpěl vážná zranění. Bezvládné tělo objevil za ním jedoucí Australan Toby Price, který se mu snažil poskytnout první pomoc. V oživování na místě pokračovali i záchranáři, po převozu vrtulníkem do nemocnice už lékaři nemohli zkušenému závodníkovi pomoct.

Goncalves startoval na Dakaru již potřinácté. Největšího úspěchu dosáhl v roce 2015, kdy skončil celkově druhý. Třikrát se během svých startů v náročné soutěži radoval z etapového prvenství. Čtyřikrát se umístil v první desítce konečného pořadí.

Na letošním ročníku Dakaru, který se poprvé konal v Saúdské Arábii, už byl Goncalves bez šancí na dobrý celkový výsledek. Ve třetí etapě se mu porouchal motor a nabral velkou ztrátu. Po šesti etapách figuroval na průběžném 46. místě.

"Paulo tady závodil dlouhé roky, každý ho znal. Byla to známá postava téhle rallye, proto jsou to pro nás těžké chvíle," uvedl ředitel soutěže David Castera.

V Portugalsku ocenil Goncalvese i prezident Marcelo Rebelo de Sousa. "Zemřel, když se pokoušel splnit si sen a vyhrát jednu z nejtěžších a nejnebezpečnějších rallye na světě, na které vždy výborně reprezentoval naši zemi," řekl.