Prodej skiareálů za stamiliony? Nesmysl, zní ze Špindlu

Luděk Mádl Luděk Mádl
10. 1. 2012 5:00
Svaz lyžařů se dnes rozhodne, zda prodá své skiareály.
Foto: Město Harrachov

Praha - Vyřeší Svaz lyžařů ČR své finanční problémy prodejem krkonošských skiareálů? Nebo převáží názor těch, kteří velmi hlasitě volají, že právě tohle by byla ta největší hloupost?

Odpověď patrně přinese úterní mimořádná konference lyžařského svazu, která proběhne v Praze na Strahově.

Výkonný výbor Svazu lyžařů ČR předloží delegátům dvě nabídky: jednu od skupiny PPF a druhou od společnosti Tatry Mountain Resorts, za níž stojí skupina J&T.

O financování českého sportu čtěte více:

Obě nabídky se pohybují těsně pod hranicí 200 milionů korun za skiareály ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou a v Harrachově.

Očekává se vzrušená, vyostřená debata. "Já to vidím jasně. Když něco vydělává, je nesmysl, aby se to prodávalo," burácí Bohumír Zeman ze Skiklubu Špindlerův Mlýn, bývalý úspěšný reprezentant ve sjezdovém lyžování.

Situace je zjevná. Čeští sportovci ztratili kontrolu nad Sazkou a musí hledat finanční zdroje jinde. Český svaz tělesné výchovy vlastní spolu se Svazem lyžařů ČR a dalšími minoritními akcionáři lukrativní skiareály v Krkonoších.

Ve Špindlerově Mlýně, Harrachově a Peci pod Sněžkou drží ČSTV vždy něco přes 50 % akcií, Svaz lyžařů ČR pak mezi 35-40 %.

V ČSTV není s kým jednat, tak cílí na lyžaře

Český svaz tělesné výchovy před nedávnem odvolal své vedení a nové si zvolí až na valné hromadě 28. ledna, takže co se týče ČSTV, není s kým jednat. Proto nyní investoři zaměřili svůj zájem na lyžařský svaz.

Zatímco odvolaný předsedseda ČSTV Pavel Kořan si akciové podíly jeho organizace cenil minimálně na 500 milionů korun, Svazu lyžařů ČR nabídla skupina PPF 195 milionů za všechny tři jmenované areály nebo 158 milionů, pokud by mezi nimi nebyl Harrachov.

Vždy o jeden milion tak v obou variantách přetrumfla nabídku Tatry Mountain Resorts. Obě nabídky slibují lyžařům čtyřmilionovou podporu mládeži po dobu 10 let. TMR navíc možnost využívat areály v Tatrách.

Proč je o skiareály takový zájem? "Ten ve Špindlerově Mlýně vydělal svým akcionářům zhruba 360 milionů korun čistého za posledních osm let," sdělil nedávno Ivo Kaderka, šéf českého tenisu, pro ČT.

Současné vedení svazu podle všeho preferuje variantu prodeje. "Ale ve výkonném výboru je to těsné, 3:2 pro prodej," ví ze svých zdrojů Aleš Krýzl, další odpůrce prodeje ze Skiklubu Špindlerův Mlýn.

Počkejme na valnou hromadu ČSTV, volá opozice

"Já budu každopádně chtít, aby se počkalo alespoň na valnou hromadu ČSTV, po níž asi budeme vědět víc o tom, kam se český sport bude ubírat," říká rázně Krýzl. "A navíc máme na podíl ČSTV předkupní právo. Toho bych také využil."

Vedení svazu nachází argument pro prodej ve skutečnosti, že areály potřebují investice, kvůli nimž by se Svaz lyžařů (SLČR) musel zadlužit.

"Ale rozhodnou delegáti. Řeknou zda prodat, či neprodat. A pokud ano, tak co a za jakých podmínek," shrnuje Norbert Pelc, místopředseda SLČR.

Rozvážlivě se k celé věci staví Petr Honzl, bývalý předseda svazu a dlouholetý šéf běžeckého úseku.

"Přišlo by mi lepší počkat na valnou hromadu ČSTV, po ní toho o další existenci sportu v téhle zemi budeme vědět víc. A úplně nám scházejí podklady pro jiné varianty. Třeba pro možnost dlouhodobého pronájmu areálů."

Ještě jsem to nečetl, nasněžilo nám

Otakar Jiroutek, předseda Skiklubu Jiskra Harrachov, v pondělí ještě nevěděl, jak se k celé věci postaví.

"Já jsem si ty papíry ještě nestačil projít. Byli jsme fandit skokanům na Turné čtyř můstků, teď nám tady nasněžilo, tak máme spoustu práce. Večer se na ty papíry podívám. Ale já myslím, že nás v Harrachově by se to snad nemuselo týkat, že případně prodají jen ty velký areály v Peci a Špindlu, ne?"

Právě v Harrachově, kde stojí skokanské můstky, má lyžařský svaz zázemí pro reprezentace skokanů, sdruženářů i běžců na lyžích.

 

Právě se děje

Další zprávy