České týmy ve volejbalové LM na úvod prohrály

24. 10. 2013 17:54
Volejbalistky Agelu Prostějov začaly svoje účinkování v novém ročníku Ligy mistryň porážkou, podobně se na úvod nedařilo ani ve stejné soutěži mužů Českým Budějovicím.
Volejbal - ilustrační foto.
Volejbal - ilustrační foto. | Foto: sxc.hu

Istanbul, Budva - Volejbalistky Agelu Prostějov začaly svoje účinkování v novém ročníku Ligy mistryň porážkou s favorizovaným tureckým celkem Eczasibasi Istabul hladce 0:3 po setech 15:25, 14:25 a 21:25. Hráči Českých Budějovic ve stejné soutěži mužů neuspěli v černohorské Budvě, kde také utrpěli porážku 0:3.

Hráčky prostějova odvedly nejlepší výkon ve třetím setu, nezvládly ale koncovku a po 67 minutách odešly z palubovky poraženy. Předtím nestačily čelit tlaku soupeřek a neprosadily se ani v obraně.

"Jsem zklamán. Nedařila se nám přihrávka, kde jsme hodně chybovali. Plnohodnotný výkon nepodala Markevičová, která nastoupila se zdravotními problémy. Když jsme mohli soupeřkám odskočit, tak jsme se v posledním setu o výhodu připravili zcela zbytečnými chybami," řekl ČTK prostějovský trenér Miroslav Čada.

Zahraničními hvězdami protkaný turecký tým, v jehož sestavě chyběla zraněná nejlepší česká volejbalistka minulého roku Helena Havelková, diktoval hned od úvodních míčů vývoj. Prostějov sice dvakrát vedl o bod, více mu ale zkušenější soupeřky nedovolily.

Tureckou smršť nezastavilo ani míchání sestavou

Hráčky Eczacibasi útočily účinně ze všech pozic, vynikaly i preciznější obranou a rychle zvyšovaly náskok. Na hráčkách Prostějova byl v polovině úvodního setu patrný až příliš velký respekt. Problémy měly i s příjmem podání a mnohdy s obtížemi zakládaly protiútoky.

Trenér Miroslav Čada se pokoušel marně zastavit turecký tlak oddechovými časy, oba si vybral hned v úvodní polovině setu. Za stavu 3:10 sáhl ke střídání, do hry poslal Soaresovou a Růžičkovou.

Teprve od stavu 6:15 se podařilo Hanačkám trochu srovnat krok, na zvrat ale pomýšlet nemohly. V útoku Prostějova se nejvíce prosazovaly Kossányiová se Steenbergenovou a po vystřídání se k nim přidala i Soaresová.

Obdobný průběh mělo i druhé dějství. České mistryně udržely partii vyrovnanou je do stavu 7:9, pak se vývoj opakoval. Důrazný turecký tým těžil body z pestrých kombinací a bez problémů vyhrál i druhý set.

Nejvíce potrápily volejbalistky Agelu soupeřky ve třetím setu, kdy udržely skóre na 20:20. Pak ale přišly chyby z útoku, nepřesná obrana na síti i laciné body po zkaženém podání. Závěr tak patřil jasně tureckému favoritovi.

Ve druhém kole Ligy mistryň Prostějov přivítá ve středu Cannes, čtvrtým týmem skupiny D je teoreticky nejpřijatelnější soupeř německý Schwerin.

Jihočechy trápil servis

Hráči Českých Budějovic se v černohorské Budvě po celý zápas trápili se servisem a v žádném ze tří setů ani nepřekročili 18 bodů. Přitom právě Budvu považovali Jihočeši z tria soupeřů ve skupině C, kde mají ještě Paříž a polský Rzeszow, za nejschůdnějšího soupeře.

"Dostali jsme totální lekci na servisu, nevypořádali jsme se s tím celý zápas. Hráčům nemohu vytknout bojovnost, když jsme měli dobře přihráno, kvalitně jsme útočili. Budvě jsme se vyrovnali v obraně a v mezihře, ale i v útoku. Úplně jsme však propadli na servisu," litoval kouč Jan Svoboda.

Černohorce řídil italský krajánek

Domácí Černohorci, jejichž hru výborně dirigoval italský nahrávač Falaschi, byli důraznější a také jistější. Jihočeši servis často kazili a v klíčových chvílích přidali chyby na přihrávce. "Z tlaku jsme se nevymanili. Budvě servis šel dobře, útočila celý zápas na 70 procent, proto je výsledek takový, jaký je. Na italského nahrávače Falaschiho jsme nenašli recept," dodal kouč Svoboda.

Do zápasu poslal očekávanou sestavu, kterou však postupně prostřídal. Loni přitom dokázali jeho svěřenci nechat černohorský tým ve skupině LM za sebou. V úterý čeští vicemistři přivítají v Lize mistrů atraktivního soupeře Paříž Volley. Generálkou pro ně bude sobotní extraligový duel s Brnem.

Volejbalová Liga mistryň, 1. kolo skupiny D:

Eczacibasi VitrA Istanbul - Agel Prostějov 3:0 (15, 14, 21)

Rozhodčí: Ivanov (Bul.), Raptis (Řec.). Čas: 67 min. Diváci: 1000. Nejvíce bodů Eczacibasi: Darnelová 14, Gümüsová a Poljaková po 12.
Sestava a body Prostějova: Markevičová 2, Borovinšeková 1, Carterová 8, Kossányiová 10, Steenbergenová 5, Vincourová 5, libero Jášová - Soaresová 2, Růžičková, Kočiová 3, Hutinská. Trenér: Čada.

1. Cannes 1 1 0 3:0 75:48 3
2. Eczacibasi Istanbul 1 1 0 3:0 75:50 3
3. Prostějov 1 0 1 0:3 50:75 0
4. Schwerin 1 0 1 0:3 48:75 0

Volejbalová Liga mistrů, 1. kolo skupiny C:

Budvanska Rivijera Budva - Jihostroj České Budějovice 3:0 (18, 18, 15)

Rozhodčí: Knižnikov (Rus.), Altiparmak (Tur.). Čas: 67 min. Diváci 740. Sestava Č. Budějovic: Habr, Kriško, Sobotka, Mach, Fila, Kuliha, libero Hupka - Michálek, Sukuba, Šulista.

Paříž Volley - Rzeszow 0:3 (-20, -26, -11).

1. Budva 1 1 0 3:0 75:51 3
2. Rzeszow 1 1 0 3:0 78:57 3
3. Paříž 1 0 1 0:3 57:78 0
4. Č. Budějovice 1 0 1 0:3 51:75 0