reklama

Štěpánkův prostředníček zapomenut. Srbové vzývají fanoušky

Pamatujete? Tak jsme loni slavili triumf, letos chceme zase Podívejte se na galerii toho nejlepšího, co nabídl loňské sté finále Davis Cupu v pražské O2 Aréně mezi Českem a Španělskem. Foto: CPA - Eduard Erben
Loni v dubnu se Janko Tipsarevič téměř sápal po Radku Štěpánkovi a dlouhou chvíli nepříčetně na českého tenistu ječel. Při podávání rukou u sítě na Tipsareviče ukázal vztyčený prostředníček.

Bělehrad - Pamatujete? Loni v dubnu se Janko Tipsarevič po dvouhře ve čtvrtfinále Davis Cupu téměř sápal po Radku Štěpánkovi a dlouhou chvíli nepříčetně na českého tenistu ječel.

Tehdejší světová osmička nemohla Štěpánkovi odpustit, že se český tenista nedokázal vypořádat s porážkou (7:9 v pátém setu) a při podávání rukou u sítě na Tipsareviče ukázal vztyčený prostředníček.

"Jsem naprosto šokován. Podávám mu dlaň a on mi nastavuje tu svou s prostředníčkem. Teď všichni víte, co je to za člověka. Je škoda, že tak skvělý tenisový národ, jako je Česko, je reprezentováno někým jako Štěpánek," řekl v emotivním proslovu na tiskové konferenci po zápase Tipsarevič. 

Nepřátelská atmosféra se ve zbytku víkendu mezi oběma týmy stupňovala. Deblista Ilija Bozoljac odmítl Štěpánkovi po čtyřhře podat ruku. "Bál jsem se, že mi také ukáže prostředníček," zdůvodnil své jednání srbský tenista. "On (Štěpánek) je nejméně oblíbeným hráčem na celé tour," doplnil jej jeho tehdejší deblový partner Nenad Zimonjič.

"Všichni už zapomněli, co bylo v Praze"

Rok se však s rokem sešel. Tipsarevič se se Štěpánkem udobřil a vypadá to, že i další členové obou týmů udělali před víkendovým finále za celou záležitostí tlustou čáru.

"Myslím, že všichni už zapomněli, co se stalo loni v Praze. Teď tady všichni řeší, že nebude hrát Viktor (Troicki) a vypadá to, že ani Janko (Tipsarevič, v nominaci byl nahrazen Dušanem Lajovičem - poznámka autora). Všichni teď věříme Novakovi (Djokovičovi), že to uhraje celé sám," řekl Aktuálně.cz Srdjan Živulovič, redaktor serveru novosti.rs.

Troicki si totiž odpykává roční zákaz startu za porušení antidopingových pravidel, Tipsareviče zase vyřadila z nominace poraněná pata, se kterou laboruje prakticky celou sezonu.

"Pořád jsem v rekonvalescenci. Poslední dva týdny byly frustrující," přiznal Tipsarevič ještě před oznámením srbského kapitána Bogdana Obradoviče o jeho vyřazení z nominace.

Srbové sázejí všechno na Djokoviče

Srbům tak nezbývá než ve finále proti Čechům vsadit na vítěze Turnaje mistrů a suveréna posledních dvou měsíců Novaka Djokoviče a také na podporu bouřlivého domácího prostředí.

"Jediné, v čem je naše výhoda, že budeme hrát doma. Stejně jako fanoušci pomohli Česku k výhře loni, tak i oni nám mohou pomoct. Před třemi lety jsem byl u toho, když jsme doma porazili silné Američany a pak jsme otočili zápas s Českem a Francií. Myslím si, že fanoušci měli na výhře v Davis Cupu velký podíl," dodal. 

Inspiraci v historicky prvním daviscupovém vítězství Srbů z roku 2010 hledá i sám Djokovič.

"Vítězství v Davisově poháru je jedním z nejkrásnějších momentů mé kariéry. Teď máme druhou šanci a znovu doma. To je skvělé a neopakovatelné. Věřím, že nás fanoušci dovedou k dalšímu triumfu," přiznal Djokovič.

"Přiznávám, moc čtyřher jsem nehrál"

I když vyhrál všechny čtyři turnaje na okruhu ATP, do nichž po US Open nastoupil a jeho vítězná šňůra činí 22 zápasů, bude pod velkým tlakem. Srbsko - a to doslova téměř celé – od něj očekává zisk tří bodů, tedy i ze čtyřhry, kterou příliš nehraje.

Navíc spolu s Nenadem Zimonjičem budou stát proti nejlepší deblové dvojici v Davis Cupu za poslední léta. Tomáš Berdych spolu s Radkem Štěpánkem prohráli jediný ze 14 deblových zápasů, do nichž oba vedle sebe v boji o salátovou mísu nastoupili. 

"Pravdou je, že jsem moc čtyřher poslední dva roky nehrál, vlastně jediný turnaj za posledních deset měsíců byl v Pekingu s Wawrinkou. Odehráli jsme spolu pár dobrých zápasů, trochu mi to pomohlo dostat se do deblové rutiny," poukázal Djokovič na fakt, že spolu se švýcarským tenistou postoupili do semifinále, což mu pomohlo k nastartování triumfální podzimní jízdy završenou pondělním vítězstvím v Londýně na Turnaji mistrů. 

Djokovič má navíc na Berdycha se Štěpánkem příjemnou vzpomínku. Před třemi lety v semifinále v Bělehradě proti nim po boku Zimonjiče odehrál čtyřsetový duel, v němž se nakonec z výhry radovali Češi. O rok později navíc oba Srbové neuhráli proti švédské dvojici Simon Aspelin, Robert Linstedt ani set.

"Davis Cup pro mě znamená nejvíce" 

Zbylé dva společné deblové zápasy sice Djokovič se Zimonjičem vyhráli, jejich poslední triumf nad ruským párem Nikolaj Davyděnko, Michail Južnyj je však téměř šest roků starý.  

"V Davis Cupu už jsem s Nenadem (Zimonjičem) odehrál několik důležitých zápasů, jsem připravený. Ale uvidíme, jak se vše po pátku vyvine. Máme víc variant, jak čtyřhru složit. Musíme se především soustředit na první dva dny, abychom se dostali do výhody pro ten třetí. Davis Cup pro nás hodně znamená, chceme zase uspět," přiznal Djokovič.

I když svůj tým nepovažuje za favorita víkendového klání (to ale ani Češi), je prý ochotný pro vítězství vypustit na kurtu duši.

"Češi jsou obhájci, neprohráli v Davis Cupu zápas už dva roky, to si dobře uvědomujeme. Davis Cup pro mě ale znamená strašně moc. Nemyslím, že má v tenise tolik kreditu, jak by si zasloužil. Je to vlastně tenisové mistrovství světa, hrajeme za svoji zemi, což přináší ty největší a nejhezčí emoce. Hrát pro tým a před domácími fanoušky, s nimiž nikdy nejste na kurtu sami, je báječné. Chtěl bych prožít ten vítězný pocit znovu," dodal.

reklama