Proti skokům v Harrachově se zas chystá spiknutí živlů

Miloslav Lubas
10. 12. 2010 10:18
Harrachov se obává o víkendový Světový pohár. Předpověď hovoří o vánici a větru
Foto: Aktuálně.cz

Liberec- Významné lyžařské závody v Harrachově provází poslední dobou spiknutí živlů. A víkendový Světový pohár ve skoku na lyžích nebude pravděpodobně výjimkou. 

Tentokrát by mohl souboje na velkém můstku komplikovat silný vítr a velmi husté sněžení.

"V Harrachově vycházíme tradičně z polských předpovědí počasí a podle nich by měl v době sobotního závodu vítr foukat rychlostí osm až deset metrů za vteřinu. Meteorologové navíc očekávají husté sněžení," řekl Aktuálně.cz Otakar Jiroutek, předseda TJ Jiskra Harrachov, která Světový pohár v Harrachově pořádá. Podle Jiroutka by se dalo závodit nejvýše při „pětimetrovém" větru.

Čtěte také: V Norsku se českým skokanům nedařilo. Vládl Morgenstern

Předpověď na nedělní odpoledne, kdy se koná druhý závod, nebyla dnes ráno ještě známá. Poláci vydávají své prognózy pro Krkonoše pouze na dva dny dopředu.

Úspěšný „Svěťák" byl v Harrachově naposledy před pěti lety

Poslední vydařený Světový pohár proběhl v Harrachově před pěti lety, kdy skokani zvládli oba závody. V prosinci 2006 chyběl v Krkonoších sníh a ani nemrzlo, aby se dal vyrobit technický.

Foto: Reuters

Světový pohár proto v Harrachově odpadl - stejně jako loni, kdy mizerné počasí zrušilo rovněž Světový pohár  v severské kombinaci. Světový pohár v severské kombinaci zmařilo velké teplo i v lednu 2007.

V lednu 2008 si nárazový vítr v Harrachově zle zahrál se Světovým pohárem v letech. Do výsledkové listiny se zapsalo pouze jedno kolo.

Skokani ho zvládli v neděli brzy ráno a téměř bez diváků. Sobotní program úplně odpadl a v neděli se po prvním kole už nelétalo. Jury druhé kolo kvůli bezpečnosti pořád odkládala a závod brzdily také požadavky televizních společností. Evropský tisk označil harrachovské lety 2008 za frašku a fiasko.

První půlka prosince je pro skoky riskantní

Prosincové termíny Světového poháru jsou ve střední Evropě rizikové, poněvadž zima teprve nastupuje a kvůli výkyvům počasí nelze někdy udělat na můstku ani technický sníh.

Například v prosinci 1997 přišla v Harrachově velká obleva a místo na velkém můstku se skákalo na středním. Za deště a v teple stihli skokani pouze jeden závod, pak sníh uplaval.

Nyní ale v Harrachově spíše nevědí co sněhem, než že by jim scházel. Ve městě ho leží zhruba půl metru a velký můstek zasypávala děla ještě technickým sněhem. „Na dojezdu je 80 centimetrů sněhu a vydrží tam až do jara," podotkl Jiroutek. Dostatek sněhu pokrývá i sousední mamutí můstek, kde se v lednu utkají nejlepší světoví letci na lyžích.

Pořadatelé čekají fanoušky hlavně z Polska

Pořadatelé víkendového Světového poháru předpokládali za slušného počasí v sobotu návštěvu okolo 6000 diváků a v neděli počítali asi se 4000 fanoušky - především ze sousedního Polska, kde se skoky těší hlavně díky Adamu Malyszovi mnohem větší popularitě než v Česku.

Foto: Reuters

„V noci ze čtvrtka na dnešek v Harrachově sněžilo a vítr foukal rychlostí 15 metrů za vteřinu. Na dnešní večerní kvalifikaci se však zřejmě vyčasí a odskáče se. Předpověď počasí na sobotu nám ale nepřeje, prý se oteplí se a jihozápadní vítr půjde na můstek z boku přes kopec," upozornil Jiroutek.

V Harrachově využívají pořadatelé při závodech bariéry, které zmírňují sílu větru asi na polovinu. Dělaly se ale především kvůli letům na mamutímu můstku a přilehlý velký můstek nechrání celý.

Nestačí na důležitý úsek od délky 80 metrů až k prohybu.

Výsledky českých skokanů nejsou lákadlem

Skoky lákají stále méně a méně českých diváků. Před harrachovským závodem navíc nejlepší domácí reprezentanti sbírali při Světových pohárech ve Skandinávii umístění pouze v druhé a třetí desítce.

Slovinský skokan Robert Kranjec v sobotu vyhrál, v neděli skončil druhý
Slovinský skokan Robert Kranjec v sobotu vyhrál, v neděli skončil druhý | Foto: Reuters

„Češi na skoky nechodí. Doba před pětadvaceti třiceti lety je pryč. Ale ani tenkrát by tolik diváků na skocích a letech nebylo, kdyby jim Revoluční odborové hnutí nerozdávalo lístky zadarmo a nevypravovalo pro ně autobusy. A při mistrovství světa v letech 1983 si lidé v Harrachově mohli koupit i nedostatkové zboží - banány, mandarinky, pomeranče nebo kosmetiku," prohlásil Jiroutek.

Před pěti lety nepřitáhly k velkému můstku na Čertovu horu české fanoušky ani vynikající výsledky Jakuba Jandy v předchozích soutěžích Světovém poháru.

V norském Lillehammeru si Janda vyskákal první a druhé místo, do Harrachova však na dva závody dorazily 4000 a 3000 fanoušků. Velká většina navíc přicestovala z Polska. Přitom nedělní Světový pohár na domácí půdě Janda vcelku očekávaně vyhrál.

Na velkém můstku v Harrachově "dal" Koch 151 metrů

Harrachovský velký můstek HS 142 (současné označení pro bývalý kritický bod) patří k nejlepším velkým můstkům na světě. Dá se na něm přistát na vzdálenostech, dosahovaných před 35 lety při letech na lyžích.

Nor Lars Bystoel dopadl v Harrachově při Světovém poháru 2005 na značku 147,5 metru. Rakušan Martin Koch tam skočil o rok dříve při Kontinentálním poháru 151 metrů.

Na Světový pohár v Harrachově potřebují pořadatelé podle Jiroutka na 12 až 13 milionů korun. Náklady pokryjí především z prodeje televizních práv, z reklamy a ze zisku ze vstupenek. „Reklamy ale kvůli krizi ubývá," konstatoval Jiroutek.

 

Právě se děje

Další zprávy