reklama

Prskavec letí do Ria. Systém, který vyřadil jeho rivaly, se mu ale nelíbí

Vavřinec Hradilek (vlevo) nakonec musel ustoupit Jířímu Prskavcovi (vpravo) Vavřinec Hradilek (vlevo) nakonec musel ustoupit Jířímu Prskavcovi (vpravo) autor: Václav Volf, fotovolf.com
Jiří Prskavec ovládl dramatickou českou kvalifikaci o jediné volné místo na olympiádě v Riu. Systém, díky kterému mu na olympijském kolbišti budou chybět jeho čeští rivalové, ale považuje za nespravedlivý.

Praha - Dramatický souboj tří českých kajakářů o účast na olympijských hrách vyvrcholil o víkendu na mistrovství Evropy v Liptovském Mikuláši. Letenku do Ria si už po semifinálových jízdách zajistil Jiří Prskavec a vynikající formu pak potvrdil i ve finále, v němž o dvě setiny vteřiny zdolal stříbrného slalomáře z olympiády v Londýně Vavřince Hradílka.

"Prvenství na loňském mistrovství světa a teď i na evropském šampionátu včetně účasti na olympijských hrách považuji za malý zázrak a moc si toho vážím,“ řekl úvodem rozhovoru pro Aktuálně.cz

Jak jste letošní dramata o letenku do Ria prožíval?

Bylo to hodně vypjaté. Největší nápor na nervovou soustavu jsem prožíval ve čtyřech domácích nominačních závodech. Teď na mistrovství už jsem byl o něco klidnější, a proto se mi také podařilo dojet si pro nesmírně cenné zlato.

Na cestě k prvenství vás tedy nic nebrzdilo?

Naopak, nebylo to vůbec snadné a jsem dokonce překvapen, že to v nepříznivých povětrnostních podmínkách tak skvěle vyšlo. Hlavně nemám rád trička s dlouhými rukávy, ale za deště a v chladu jiné řešení nebylo.

Co byste řekl na adresu svých dvou největších soupeřů?

Nevím, proč skoro každý mluví o trojce, vždyť Ondřej Tunka je stejně dobrý jako já nebo Hradilek, kterému nevyšel nominační závod ve Veltrusech. Vůbec nejstabilnější formu z našeho kvarteta měl pak Vít Přindiš. Chci znovu zdůraznit, že máme vyrovnané čtyři kajakáře.

Tím víc asi mrzí, že do Ria kvůli krutému systému může letět pouze jeden. Jaký je váš názor na českou cestu k tomuto cíli?

Vůbec se mi nelíbí. Vodní slalom je letní sport a přitom v podstatě rozhodující pro účast na OH jsou nominační závody. Jsou na programu v dubnu a může je výrazně ovlivnit i aprílové počasí. A být nabalený ve třech svetrech, abych do cíle nedojel s chřipkou, není zrovna příjemné.

Rovněž je divné, že stačí, aby v nominačních závodech měl dobrou formu i štěstí a podařilo se mu v nich zvítězit. Když na mezinárodní scéně není moc vidět, tak si myslím, že na olympiádu by neměl jet. Líbí se mi systém Slováků, pro něž jsou rozhodující dlouhodobé výsledky z mistrovství světa, z posledních závodů Světového poháru a letos i z víkendového mistrovství Evropy.

Máte už program přípravy na olympijské hry?

Nemám v něm ani jeden závod Světového poháru, což se možná zdá divné, ale já jsem zvyklý připravovat se na důležitou akci s maximální pečlivostí bez jakéhokoliv narušení. Rozhodl jsem se, že do olympiády se představím pouze jednou, v polovině července v Krakově na mistrovství světa do 23 let. Měl by to být velký závod se špičkovou konkurencí a už dnes se na něj moc těším. V mém programu jsou pak tři dvoutýdenní soustředěn v Riu, z nichž k tomu prvnímu odletím už zítra. Cením si možnosti seznámit se s údajně náročnou tratí i celkovým prostředím, Věřím, že to bude velice užitečné a už se moc těším.

Totéž platí i na olympijské hry?

Samozřejmě, vždyť budou moje první, a tudíž velkou neznámou. Chtěl bych se na nich představit v co nejlepším světle a ve velké konkurenci dosáhnout i dobrého výsledku, s kterým bych byl spokojený. Vávra Hradilek mi slíbil, že i když jsem ho porazil, tak mi k pobytu i závodům dá důležité informace i rady, takže jsem hned klidnější (smích).

reklama