První alpskou etapu Gira vyhrál Battaglin, lídr Urán ztratil

24. 5. 2014 18:00
Rigoberto Urán sice udržel růžový trikot, ale z favoritů dojel do cíle jako jeden z posledních a na své pronásledovatele mírně ztratil. | Foto: Reuters

Oropa - První alpskou etapu letošního Gira d'Italia vyhrál italský cyklista Enrico Battaglin.

Čtrnáctý den příliš nevyšel lídrovi Rigobertu Uránovi z Kolumbie, jenž sice udržel růžový trikot, ale z favoritů dojel do cíle jako jeden z posledních a na své pronásledovatele mírně ztratil. V čele má náskok 32 sekund před Australanem Cadelem Evansem.

Cyklisté dnes jeli první vysokohorskou etapu, během níž absolvovali mimo jiné dvě vrchařské prémie první kategorie včetně závěrečné do cíle na Sacro Monte di Oropa.

Po 162 kilometrech se z vítězství radoval Battaglin, který v závěru na kostkách přespurtoval svého krajana Daria Catalda. Oba patřili k původní skupině uprchlíků s 21 členy.

Uran překvapil, v kopcích nestačil

Favorité na celkové vítězství dojížděli jednotlivě do cíle až po více než dvou minutách a nečekaně jako jeden z posledních se v cíli objevil na 22. místě Urán.

Majitel růžového trikotu ztratil pět sekund na předchozího lídra Evanse, před nímž nyní vede o 32 sekund. Třetí je stále Polák Rafal Majka (-1:35). Zhruba 20 sekund na Urána najeli Ital Domenico Pozzovivo a další Kolumbijec Nairo Quintana, kterým patří průběžně čtvrté a šesté místo.

Další horská etapa je na programu v neděli a stejně jako ta dnešní je věnovaná Marcu Pantanimu, od jehož předčasného úmrtí letos uplynulo deset let. Populární "Pirát" slavil na Oropě a v Montecampione, kde končí nedělní 15. etapa, velká etapová vítězství.