Klučinová je po dvou disciplínách sedmiboje až 17.

22. 8. 2015 7:08
Nečekaným mistrem světa v maratonu je devatenáctiletý Ghirmay Ghebreslassie z Eritreje. Česká sedmibojařka Eliška Klučinová je zatím po dvou disciplínách 17.
Eliška Klučinová.
Eliška Klučinová. | Foto: Reuters

Peking - Nečekaným mistrem světa v maratonu je devatenáctiletý Ghirmay Ghebreslassie z Eritreje. Trať v horkém pekingském počasí proběhl v času 2:12:27. Stříbrnou medaili vybojoval Yemane Tsegay z Etiopie, jenž byl o 40 sekund pomalejší, bronzovou medaili má Munyo Solomon Mutai z Ugandy v času 2:13:29.

Eliška Klučinová po dvou disciplínách sedmiboje figuruje na 17. pozici. Bronzová medailistka z halového ME v Praze, jež se před MS potýkala s bolavou achillovkou, předvedla na překážkách výkon 14,06 sekundy, čímž za svými předpoklady trochu zaostala. Ve výšce se napotřetí zachraňovala na 183 cm, ale nakonec překonala laťku o tři centimetry vyšší. Na svém kontě má 2024 bodů a na svůj český rekord v mezisoučtu ztrácí 87 bodů.

Ghebreslassie je mezi vytrvalci poměrně neznámým jménem a získal pro svou zemi vůbec první zlato v historii mistrovství světa. Jeho dosavadním nejlepším výsledkem bylo sedmém místo na loňském MS v půlmaratonu a stejná pozice na MS v krosu před dvěma lety, kde běžel vůbec prvně na mezinárodní scéně. Letos si v Hamburku vytvořil osobní rekord 2:07:47, čímž figuroval ve světových tabulkách na 32. místě.

"Ani neumím popsat, co teď cítím," řekl novinářům v cíli překvapivý mistr světa. "Jsem velmi pyšný, protože jsem se zapsal do historie své země. Rodiče chtěli, abych byl dobrý student, ale já jsem chtěl být dobrý atlet. Dnešní vítězství bude pro ně skvělé překvapení," myslel si vítěz.

Maratoncům trať nestačila. Chtěli ještě kolo navíc

Finiš dnešního závodu přinesl také kuriózní situaci, neboť drtivá většina běžců si po proběhnutí cílem myslela, že je ještě čeká jeden okruh na stadionu v Ptačím hnízdě. "Na stadionu jsem nikdy takhle nefinišoval, tak jsem raději pokračoval dál, než mě rozhodčí zastavili," pousmál se Ghebreslassie. Následovali ho ale i ostatní. "Většinou se ještě běží jedno kolo, tak jsem si myslel, že poběžíme dál," pousmál se Tsegay.

Pekingský běh byl teprve třetím maratonem v kariéře Ghebreslassieho, který se stal zároveň nejmladším mistrem světa v této disciplíně v historii. Krachem skončil závod pro Keňany, neboť nejlepším maratoncem z běžecké velmoci byl až dvaadvacátý Mark Korir (2:21:19).

Další Keňané, světový rekordman Dennis Kimeetto a jeho krajan Wilson Kipsang Kiprotich, bronzový olympijský medailista z Londýna, závod nedokončili. Olympijský vítěz a obhájce titulu Stephen Kiprotich z Ugandy byl šestý.

Vytrvalci čelili už na startu v 7:50 místního času teplotě 23 stupňů celsia a už o hodinu později se rtuť v teploměru ve stínu vyšplhala až ke třicítce.