První šampion v Ósace: maraton vyhrál Kibet

25. 8. 2007 6:02
Začalo MS - nejpomalejším maratonem v historii
Vítěz maratonu Kibet
Vítěz maratonu Kibet | Foto: Reuters

Ósaka - Luke Kibet je prvním mistrem světa ze šampionátu v japonské Ósace. Keňan vyhrál maraton v extrémních podmínkách, při teplotách kolem 33 stupňů celsia a vlhkosti 62 procent, v času 2:15:59. Druhý byl se ztrátou devatenácti sekund Mubarak Hasan Šami z Kataru, třetí místo obsadil Švýcar Viktor Röthlin, který proběhl za 2:17:25. Během závodu doplatili na extrémní podmínky někteří favorizovaní vytrvalci, kteří odstoupili.

Nejpomaleji v historii

"Nebyl to úplně ten nejtěžší maraton, jaký jsem kdy absolvoval. I přes to horko jsem se cítil dobře. Byli jsme připraveni na podobné podmínky. Jsem šťastný, že jsem pro svou zemi vyhrál," prohlásil vítěz, který získal zlato v maratonu pro Keňu po dvaceti letech.

Naposledy v keňských barvách vyhrál Douglas Wakiihury v Římě v roce 1987. "Zdálo se mi, že získám bronz. Neuvěřitelné," povídal v cíli třetí Švýcar, který v závěru odsunul z třetí pozice unaveného favorita Williama Kiplagata z Keni.

Nejlepší z Evropanů: Švýcar Röthlin líbá tretru, skončil třetí
Nejlepší z Evropanů: Švýcar Röthlin líbá tretru, skončil třetí | Foto: Reuters

Kibet vyhrál v nejhorším čase v historii, dosud byl nejpomalejším mistrem světa Japonec Hiromi Taniguči v Tokiu v roce 1991. Ze sedmaosmdesáti startujících nedoběhlo 28 sportovců.

Stehlík i Žalský bez finále

Na finále nestačili čeští koulaři Petr Stehlík a Antonín Žalský. Stehlík poslal kouli do vzdálenosti 19,51 m, Žalský vrhl ještě o metr a jeden centimetr méně. "Už ráno jsem tušil, že to bude špatné," řekl Stehlík, který obsadil ve své skupině desáté místo a celkově byl devatenáctý.

I Žalský sotva udržel kouli, jak se mu potily ruce. "Koule byly na přímém sluníčku, nešly ani vzít do ruky, byly strašně rozpálené," vykládal Žalský, který obsadil konečné 32. místo. "Ale nevymlouváme se, podmínky měli všichni stejné," dodal Stehlík.

Výsledky - finále:
Maraton: 1. Kibet (Keňa) 2:15:59, 2. Hasan Šami (Katar) 2:17:18, 3. Röthlin (Švýc.) 2:17:25, 3. Asmerom (Eritrea) 2:17:41, 5. Ogata 2:17:42, 6. Osaki 2:18:06, 7. Suwa (všichni Jap.), 8. Kiplagat (Keňa) 2:19:21.