První spurt Vuelty ovládl německý mladík Degenkolb

FOTO Co si asi šuškají dvě legendy Contador a Indurain?
Alberto Contador je na letošní Vueltě na roztrhání...
Domácí fanoušci mu na rozdíl od zbytku světa (možná právě proto) prokazují obrovskou podporu a jak se zdá, devětadvacetiletému cyklistovi to není vůbec proti srsti.
Před startem 2. etapy se potkal na pódiu s jinou španělskou cyklistickou hvězdou - pětinásobným vítězem Tour de France Miguelem Indurainem, který paradoxně domácí Grand Tour ale nikdy nevyhrál.
Contador by se výše zmíněné trojici rád vyrovnal, na rozdíl od nich už si s sebou až do konce kariéry ponese cejch dopingového hříšníka...
19. 8. 2012 18:32
Druhou etapu Vuelty vyhrál po 180 kilometrech v hromadném spurtu ve Vianě německý cyklista John Degenkolb.

Viana - Druhou etapu španělské Vuelty vyhrál po 180 kilometrech v hromadném spurtu ve Vianě favorizovaný německý cyklista John Degenkolb.

Červený trikot lídra zůstal domácímu Jonathanu Castroviejovi, jenž byl v sobotní časovce členem vítězného týmu Movistar.

Třiadvacetiletý Degenkolb, který patří mezi pár sprinterů ve startovním poli letošní Vuelty, vyhrál spurt mírně do kopce před zkušeným Australanem Allanem Davisem a Britem Benem Swiftem.

Češi Štybar a Raboň růžky nevystrčili

Český cyklista Zdeněk Štybar dojel v hlavním poli na 19. pozici ve stejném čase, jeho kolega z týmu Omega Pharma-QuickStep František Raboň ztratil na 176. místě dvacet sekund. V průběžném pořadí jsou oba Češi po ztrátě z časovky ve druhé stovce - Raboňovi patří 140. příčka, Štybar je o šest míst za ním.

"Díky celému týmu za to, jak nás stále zavlažovali. Byla to tvrdá práce, ale dělali to dobře," poznamenal Štybar na Twitteru po etapě ve španělském horku, v němž byl pitný režim důležitější než kdy jindy.

Štybar: Připadám si jako kulturista

Dvojnásobný mistr světa v cyklokrosu také přidal při svém debutu na jedné z Grand Tours postřeh: "V tomhle pelotonu, zvlášť vedle jezdců jako Chris Froome a Alberto Contador, se cítím jako kulturista," narážel v žertu na hubenou postavu dvou největších favoritů závodu.

V nedělní rovinaté etapě se startem v Pamploně usilovali v téměř čtyřicetistupňovém horku o první individuální triumf na letošní Vueltě uprchlíci Javier Francisco Aramendia ze Španělska a Rus Michail Ignatěv.

Contador překvapil na sprinterské prémii

Ještě s Javierem Chaconem, jenž později odpadl, si vytvořili až čtyřminutový náskok. Zhruba 12 km před cílem však byli dostiženi. Ještě předtím překvapil Contador útokem na sprinterské prémii a získal dvousekundový bonus.

"Říkal jsem si, že bych to mohl zkusit. Nestálo to moc námahy, stejně jsem byl v dobré pozici," uvedl domácí favorit, jenž se vrací po dopingovém trestu. "Grand Tours se často vyhrávají jen o pár sekund, takže když budu mít zase nějakou takovou možnost, tak ji využiju."

V pondělí je na programu na trase Faustino - Eibar první kopcovitá etapa v Baskicku. "Je to docela brzy po startu, takže se nerozhodne o tom, kdo závod vyhraje, ale mohli bychom zjistit, kdo ho možná nevyhraje," uvedl Brit Froome, druhý muž loňské Vuelty a letošní Tour de France.

Cyklistický etapový závod Vuelta

2. etapa (Pamplona - Viana, 180 km): 1. Degenkolb (Něm./Argos) 4:38:40, 2. Davis (Austr./Orica), 3. Swift (Brit./Team Sky), 4. Viviani (It./Liquigas), 5. Lodewyck (Belg./BMC Racing), 6. Reynes (Šp./Lotto), 7. Cimolai (It./Lampre), 8. Meersman (Belg./Lotto), 9. Cardoso (Portug./Caja Rural), 10. Bennati (It./RadioShack), ...19. Štybar všichni stejný čas, 177. Raboň (oba ČR/Omega Pharma-QuickStep) -20.

Průběžné pořadí: 1. Castroviejo (Šp./ Movistar) 4:57:31, 2. Quintana (Kol./Movistar), 3. Moreno, 4. Valverde, 5. Intxausti všichni stejný čas, 6. Cobo (všichni Šp./Movistar) -4, 7. Van Winden (Niz./Rabobank), 8. Terpstra (Niz./Omega Pharma-QuickStep), 9. De Weert (Belg./Omega Pharma-QuickStep), 10. Ballan (It./BMC Racing) všichni -10, ...140. Raboň -1:47, 146. Štybar -2:01.