Bolt odčinil kolaps z Tegu. Je opět mistrem světa na stovce

Usain Bolt si ve finále závodu na 100 metrů vynahradil předloňské zklamání a nejlepším výkonem sezony v Moskvě triumfoval.
Titul v závodu na 100 metrů získal Bolt po čtyřech letech. Předloni v Tegu totiž ve finále ulil start, byl diskvalifikován a z vítězství se radoval jeho krajan Yohan Blake.
Kvarteto běžců ve finále: zleva Kemar Bailey-Cole, Usain Bolt, Justin Gatlin a Nickel Ashmeade.
O zlato se se s Boltem do posledních metrů pral Justin Gatlin,...
... který v cíli ztratil osm setin vteřiny.
11. 8. 2013 19:55
Usain Bolt odčinil svůj kolaps z minulého MS v korejském Tegu, na němž byl ve finále závodu na 100 metrů diskvalifikován kvůli předčasnému startu, a v neděli večer si vzal v Moskvě ztracený titul zpět

Moskva - Král je zpět. Usain Bolt odčinil svůj kolaps z minulého MS v korejském Tegu, na němž byl ve finále závodu na 100 metrů diskvalifikován kvůli předčasnému startu, a v neděli večer si vzal v Moskvě ztracený titul zpět.

V lijáku na stadionu v Lužnikách dosáhl nejrychlejšího času sezony 9,77 s a získal svůj šestý titul mistra světa.

Bolt porazil o osm setin sekundy největšího vyzyvatele, Američana Justina Gatlina, třetí skončil v čase 9,95 s Boltův krajan Nesta Carter.

Ostatní aktuality ze druhého dne MS si přečtěte ZDE.

"Jsem šťastný, ale chtěl jsem běžel lépe," uvedl Bolt po závodu, který podle něj ovlivnila jeho únava po odpoledním semifinále.

"Nevím proč, ale věděl jsem, že na světový rekord to dneska nebylo. Tak jsem chtěl hlavně vyhrát. To je to, co ode mě všichni očekávají, abych dominoval," dodal Jamajčan, který před závodem i po něm vynechal svá tradiční šoumenské gesta.

Nutno dodat, že k tomu neměl téměř žádný důvod. Poprvé v historii vrcholných akcí totiž nebylo na Bolta vyprodáno, navíc na prestižní stovku.

Organizátoři pod vlivem malého zájmu snížili kapacitu z 75 tisíc diváků na polovinu, přesto v ochozech bylo plno volných míst.

Bolt odrazil Gatlinův nástup

Zatímco před dvěma lety v Tegu byl Bolt před finále přemotivovaný a titul mistra světa tak "bez boje" získal jeho krajan Yohan Blake.

Jenže Blake do Moskvy kvůli nemoci vůbec nepřijel a další dva tradiční Boltovi soupeři Američan Tyson Gay a Jamajčan Asafa Powell jsou vyšetřováni kvůli pozitivnímu dopingovému testu.

Hlavním soupeřem pro Bolta tak zůstal Gatlin, který Bolta jako jediný porazil letos v Římě porazil.

Olympijský vítěz z Atén sice s Jamajčanem dlouho držel krok, když však Bolt v závěrečných 40 metrech natáhl krok, Gatlin nestačil.

Finále se vůbec Jamajčanům povedlo, pod deset sekund totiž běžel čtvrtý Kemar Bailey-Cole a pátý Nickel Ashmeade.

1. Bolt (Jam.) 9,77, 2. Gatlin (USA) 9,85, 3. Carter 9,95, 4. Bailey-Cole 9,98, 5. Ashmeade (všichni Jam.) 9,98, 6. Rodgers (USA) 10,04, 7. Lemaitre (Fr.) 10,06, 8. Dasaolu (Brit.) 10,21.