reklama

První zlatá! Samková totálně opanovala snowboardcross

Podívejte se na fotogalerii z nedělních snowboardových závodů v Krasnaje Poljaně, při nichž Eva Samková získala první české zlato. Podívejte se na fotogalerii z nedělních snowboardových závodů v Krasnaje Poljaně, při nichž Eva Samková získala první české zlato. Foto: Reuters
Eva Samková na hoře Roza Chutor v neděli naprosto dominovala a po zásluze získala první české snowboardové zlato.

Krasnaja Poljana - Česká republika má první zlatou medaili z olympijských her v Soči. V desátém dnu olympiády ji získala česká snowboardistka Eva Samková.

Dvacetiletá česká reprezentantka totálně opanovala snowboardcrossové závody na hoře Roza Chutor, když v neděli vyhrála jak individuální kvalifikaci, tak postupně čtvrtfinálovou, semifinálovou i finálovou rozjížďku.

"Já se normálně raduju, to je jasné, ale tohle bylo hustý. Tohle jsem si nedokázala představit, byla jsem dnes nejšťastnější," prohlásila po závodě Samková, která zlato hodně bouřlivě oslavovala.

Krize v semifinále?

V předchozích dnech se přitom Samkové v tréninkových jízdách na dnešní závody vůbec nedařilo a na olympijské trati několikrát upadla. V nedělním  závodě ovšem nezaváhala ani jednou a všechny rozjížďky vyhrála způsobem start-cíl.

I díky vyhrané kvalifikaci totiž rodačka z Vrchlabí vždy startovala z nejvýhodnější dráhy a po dobrému startu si mohla dovolit v závěrech rozjížděk jet na jistotu.

"Chtěla jsem jim co nejvíc ujet hned na začátku, abych měla náskok. Mohla si pohlídat rychlost a nedostala se do problémů. To se povedlo. Krizi jsem měla v semifinále, kde jsem přeletěla jeden skok a myslela, že už neodjedu. Ale ve finále ta jízda byla asi nejjistější. Bomba! Super! Pecka!" řekla ČTK Samková.

Pomohly i pády soupeřek

Samkové také pomohlo, že její největší soupeřky, šampionka z Vancouveru Maelle Rickerrová a vítězka X-Games Lindsey Jacobellisová, po pádech vůbec nepostoupily do finále.

Pro Samkovou, která i dnešní závody odjela s typickým namalovaným knírkem, jde o největší úspěch kariéry, kterým až dosud byla tří vítězství v závodech světového poháru a druhé místo z lednových X-Games.

Pro Česko pak jde o vůbec první olympijskou medaili ze snowboardingu v historii.

reklama