Prvním vítězem biatlonista Greis

SportPlus
11. 2. 2006 15:06
Turín - První olympijské zlato získal v Turíně německý biatlonista Michael Greis. Ve vytrvalostním závodu na 20 km minul pouze jeden terč a pokořil obhájce titulu Ole Einara Björndalena z Norska. Toho o nejcennější kov připravily dvě střelecké chyby. Dramatický souboj se odehrál o bronz, další Nor Halvard Hanevold o necelou vteřinu pokořil Rusa Sergeje Čepikova.

Greis zachraňoval čest německého biatlonu. Druhý nejlepší Němec Ricco Gross skončil až jedenáctý, Sven Fischer dokonce až sedmnáctý.

Překvapením závodu byl slovenský biatlonista Marek Matiaško. Nakonec skončil pátý, ale dlouho se držel na medailových pozicích. Až chyba při poslední ráně na poslední střelecké položce ho o šokující vpád na stupně vítězů připravila.

"V biatlonu se dají těžko vysvětlit takovéto výsledky, je to pro mě překvapení," řekl v cíli novinářům slovenský reprezentant. Podotkl, že ho trochu mrzí, jak poslední ranou přišel o medaili. "Už půl hodiny mi funguje mozek a dochází mi to. Páté místo je krásné, ale do večera to bude asi na slzu," připustil. Přesto byl rád. "Včera bych tomu nevěřil, i kdyby mi za to platili," řekl.

Český reprezentant Michal Šlesinger v cíli olympijského závodu biatlonistů na 20 kilometrů. | Foto: ČTK

Francouz Raphael Poiree, který vede pořadí Světového poháru a byl horkým kandidátem na zlato, selhal. Hned na první střelecké položce dvakrát chyboval a jeho medailové naděje se začaly rozplývat. Francouzský biatlonista nakonec závod dokončil se třemi chybami na 20. pozici.

Nejlepší z Čechů byl na 22. místě Zdeněk Vítek. Roman Dostál skončil jako úřadující mistr světa na této trati až třicátý, Tomáš Holubec byl třiatřicátý a poslední z našich Michal Šlesingr dokončil závod na 44. příčce.

"Poslední kolo bolelo," uvedl po závodu nejlepší z Čechů Vítek. Mrzely ho všechny tři chyby na střelnici. "Byly zbytečné, uspěchal jsem to," řekl. Kál se i Šlesingr. "Pět chyb je moc, jsem zklamaný," řekl České televizi. "Podepsala se na tom náročnost trati, vůbec jsem si neodpočinul. Hodně se tam točil i vítr."

Muži - 20 km:

1. Greis (Něm.) 54:23,0 (1 tr. minuta), 2. Björndalen -16,0 (2), 3. Hanevold (oba Nor.) -1:08,9 (2), 4. Čepikov (Rus.) -1:09,7 (1), 5. Marek Matiaško (SR) -1:25,6 (1), 6. Robert (Fr.) -1:36,4 (0), 7. De Lorenzi (It.) -1:41,0 (1), 8. Čerčesov (Rus.) -1:42,7 (2), 9. Pallhuber (It.) -1:45,4 (1), 10. Hakkinen (USA) 1:47,9 (3), 11. Gross (Něm.) -1:51,3 (1), 12. Puurunen (Fin.) -2:15,9 (1), 13. Rostovcev (Rus.) -2:24,2 (2), 14. Suga (Jap.) -2:34,7 (1), 15. Andresen (Nor.) -2:47,2 (3), ...22. Vítek (ČR) -3:03,8 (3), 29. Hurajt (SR) -4:26,6 (3) 30. Dostál -4:30,5 (4), 33. Holubec (Oba ČR) -4:50,1 (2), 38. Miroslav Matiaško (SR) -5:20,8 (3), 45. Šlesingr (ČR) 5:40,8 (5), 56. Šimočko (SR) -7:14,8 (4).