reklama

Putin kvůli počasí zrušil schůzku o dopingovém skandálu

Vladimír Putin při olympiádě v Soči Vladimír Putin při olympiádě v Soči autor: Reuters
Důvodem zrušení schůzky Vladimíra Putina s vrcholnými ruským sportovními představiteli byla nepřízeň počasí a silný déšť, který neumožnil leteckou dopravu do Soči, kde se mělo jednání uskutečnit.

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin zrušil dnešní plánovanou schůzku s vrcholnými ruskými sportovními představiteli kvůli dopingovému skandálu, který zmítá ruskou atletikou. Důvodem byla nepřízeň počasí a silný déšť, který neumožnil leteckou dopravu do Soči, kde se mělo jednání uskutečnit. Oznámil to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

"Těmto zprávám musíme věnovat maximální pozornost a proti dopingu bojovat. Bude nezbytné zahájit vlastní vyšetřování a zjistit, kdo nese za takové porušování antidopingových pravidel osobní zodpovědnost. Zároveň musíme zabezpečit profesionální a co nejotevřenější spolupráci s mezinárodními organizacemi," řekl Putin. "Sport je zajímavý jen tehdy, když je čestný," dodal.

Putin se měl v dějišti zimních olympijských her 2014 potkat mimo jiné s šéftrenérem atletické reprezentace Jurijem Borzakovským a se zastupujícím šéfem Ruské atletické federace Vadimem Zeličenokem. Schůzka byla naplánována již dříve, ale původně se měla týkat hlavně příprav na olympijské hry.

Světová antidopingová agentura WADA v pondělí doporučila vyloučit Rusko z mezinárodní atletické asociace IAAF a ze všech soutěží včetně OH v Riu. Důvodem je systematický doping a porušování antidopingového kodexu. Kreml obvinění odmítá s tím, že neexistují důkazy.

Letadlo s představiteli ruské atletiky nemohlo v Soči přistát, místo toho Borzakovskij a spol. jednali ve městě Miněralnyje Vody s šéfem ruských olympioniků Alexandrem Žukovem. Národní olympijský výbor současně vydal prohlášení, ve kterém souhlasí s tvrdým potrestáním dopingových hříšníků. "Současně ale nesmí být čestným sportovcům upíráno právo účastnit se závodů," uvedl v reakci na hrozbu vyloučení ruských atletů ze soutěží.

Dnešní Putinova schůzka se zástupci ruské atletiky v Soči byla naplánována již dříve, ale původně se měla týkat hlavně příprav na olympijské hry.

O případných sankcích vůči ruské atletice bude rada IAAF jednat v pátek. Sama WADA už v úterý následovala jedno z doporučení nezávislé vyšetřovací komise a odebrala akreditaci moskevské antidopingové laboratoři. Její ředitel Grigorij Rodčenkov o pár hodin později rezignoval.

Není vyloučeno, že novým šéfem laboratoře se stane expert ze zahraničí, alespoň to vyplývá z tvrzení ministra sportu Vitalije Mutka po jednání s představiteli WADA. Mutko agentuře R-Sport řekl, že je k takovému kroku "připraven, pokud to bude nutné". Rusko podle něj bude v této věci s WADA spolupracovat a ministr si už vyžádal pokyny k realizaci reformních kroků.

Mutko reagoval i na připomínku, že někteří ruští atleti neměli kvůli zahlazeným pozitivním testům startovat na OH 2012 v Londýně, odkud si pak přivezli medaile. "Pokud dopovali a v Londýně je nechytili, pak jejich systém je nulový a ještě horší než ten náš," prohlásil ruský ministr.

reklama